INDIE: PAKISTAŃSKI WYWIAD ZDEKONSPIROWANY

Indyjskie MSZ poinformowało, że dwaj urzędnicy z Pakistańskiej Wysokiej Komisji w New Delhi byli zaangażowani w działalność szpiegowską przeciwko Indiom. Ujawnienie informacji w tym zakresie prawdopodobnie zwiększy napięcie między tymi dwoma państwami.

W niedzielę w indyjskich mediach pojawiła się informacja, że rząd wydalił dwóch urzędników Pakistańskiej Wysokiej Komisji w New Delhi, oskarżając ich o udział w działaniach szpiegowskich. „Obaj urzędnicy zostali uznani za „persona non grata” w związku z wykonywaniem działań niezgodnych z ich statusem” – podało MSZ w swoim oświadczeniu.

Jako podają niezależne źródła, pakistańscy urzędnicy zostali zidentyfikowani jako Abid Hussain, (42, pracował w dziale wydawania wiz w pakistańskiej placówce dyplomatycznej od końca 2018 roku) oraz Tahir Khan (44). Towarzyszyła im również trzecia osoba – Javed Hussain – kierowca z placówki. Został on jednak uwolniony z zarzutów po szczegółowych ustaleniach śledczych.

Pakistańczycy zostali aresztowani przez policję w nieujawnionym miejscu w centralnej dzielnicy indyjskiej stolicy. W tym samym miejscu mieli się także znajdować przedstawiciele indyjskiego „personelu obronnego”. Zarówno Hussain, jak i Khan mieli ze sobą fałszywe dokumenty, niewielką ilość gotówki oraz dokumenty określone przez indyjskie media jako „obciążające”.

Urzędnicy musieli opuścić kraj „w ciągu 24 godzin”. Co ważne, pakistański MSZ potępił działania strony indyjskiej zarzucając, że przedstawiciele Pakistanu byli poddawani torturom. „Indyjskiej akcji towarzyszyła wcześniej zaplanowana i zorganizowana negatywna kampania medialna, będąca częścią uporczywej propagandy antypakistańskiej” – powiedział pakistański minister spraw zagranicznych.

Warto zauważyć, że cała sprawa może zwiększyć ruch napięcie między tymi dwoma, uzbrojonymi w broń nuklearną, krajami Azji Południowej, które od dawna toczą spór o muzułmański region Kaszmiru. Więzy między Islamabadem a Nowym Delhi uległy dalszemu pogorszeniu po tym, jak premier Narendra Modi pozbawił administrowany przez Indie Kaszmir z częściowo autonomicznego statusu w sierpniu ubiegłego roku.

Walka wywiadów obu państw od dłuższego czasu przybiera na sile. Dla przypomnienia – w lipcu 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Pakistanowi zrewidowanie wyroku (kary śmierci) dla Kulbhushan’a Jadhav’a, który jak twierdzi Islamabad, przyznał się do wykonywania działań (planowania, koordynowania i organizowania działań szpiegowskich, a także sabotażowych) na zlecenie indyjskiej agencji wywiadowczej RAW.

Źródło: DW
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: