FBI: SPRAWA MICHAELA FLYNNA WYMAGA PONOWNEGO ZBADANIA

Dyrektor FBI, Christopher A. Wray, zlecił wewnętrzny audyt dot. tego, w jaki sposób Biuro przeprowadziło dochodzenie w sprawie Michaela Flynna, byłego doradcy prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Audyt, który będzie prowadzony przez jeden z działów FBI, będzie miał na celu „ustalenie, czy którykolwiek z obecnych pracowników popełnił wykroczenie w ww. sprawie”. Ponadto, inicjatywa ma także ocenić zasady i procedury FBI w celu „zidentyfikowania wszelkich możliwych usprawnień do wykorzystania w przyszłości”.

Audyt jest szczególnie nietypowy, ponieważ amerykański prokurator generalny William P. Barr już wcześniej zlecił prokuratorowi z St. Louis U.S. Jeffowi Jensenowi zbadanie sposobu przeprowadzenia sprawy Flynna. W oświadczeniu stwierdzono, że inicjatywa FBI będzie wyłącznie „dopełniać” pracę prokuratorów.

W całej sprawie istotne są także publicznie oskarżenia Trumpa wobec dyrektora FBI o celowe omijanie tematu śledztwa FBI z 2016 r. w sprawie możliwej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA. Według źródeł bliskich POTUS-owi nie wydawał się on jednak być skłonnym do zwolnienia Wraya.

Dla przypomnienia Michael Flynn w 2017 roku przyznał się do prowadzenia rozmów z rosyjskim dyplomatą. Skutkiem była natychmiastowa dymisja ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Co istotne, w trakcie oczekiwania na wyrok zmienił zespoły prawne i starał się cofnąć swój zarzut, zarzucając FBI niewłaściwe postępowanie, w tym uwięzienie przez agentów, którzy dokonywali przesłuchania.

Źródło: NYT
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: