KULISY SPRAWY MICHAELA FLYNNA – ODTAJNIONO ROZMOWY Z ROSYJSKIMI DYPLOMATAMI

29 maja br. USA odtajniły transkrypcje rozmów telefonicznych pomiędzy Michaelem Flynnem oraz byłym ambasadorem Rosji w USA Sergey’em Ivanovich’em Kislyak’iem. To m.in. te materiały są powodem licznych kontrowersji związanych z prezydenturą Donalda Trumpa.

Odtajnione dokumenty pokazują nie tylko lekceważące podejście administracji Trumpa do przytłaczających dowodów rosyjskiego sabotażu, ale także sposób działania Kremla w celu zmanipulowania jego najbliższych doradców. Michael Flynn nie stanowił dla Rosjan trudnego celu, biorąc pod uwagę jego skłonność do dostrzegania „wspólnych amerykańsko-rosyjskich interesów”. Kolejnym „sprzyjającym” elementem była także jego wrogość wobec rządów Obamy. Warto zauważać, że to właśnie Prezydent Obama usunął Flynna z funkcji szefa DIA.

W opinii Marca Polymeropoulos’a, byłego oficera CIA, odpowiedzialnego za nadzorowanie operacji w Europie i Eurazji: „Kislyak grał na Flynn’ie jak na skrzypcach. To szczególnie dobrze widać, gdy ten zaskakująco zasugerował, że USA i Rosja powinny rozluźnić swoje relacje”. Dla byłego szefa CIA Flynn: „wykazał się oszałamiającym brakiem kontrwywiadowczego zmysłu lub zwyczajnym brakiem wyrafinowania w kontaktach z przeciwnikiem”.

Flynn od dawna widział Rosję w roli partnera w walce z terroryzmem. Podczas rozmów Rosjanin odwoływał się bezpośrednio do jego instynktów. Były doradca Trumpa jest bowiem, ex-generałem, który służył zarówno w Afganistanie jak i Iraku.

Podczas jednej z rozmów Kislyak powiedział, że jest zaskoczony decyzją administracji Obamy o objęciu sankcjami wiodących rosyjskich służb szpiegowskich – mowa tu oczywiście o FSB i GRU. Według rosyjskiego ambasadora są to bowiem kluczowe służby w zakresie rosyjskiej walki z terroryzmem.

Na koniec warto podkreślić, że sprawa będzie jeszcze wracać. Temat rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory jest bowiem motywem przewodnim prezydentury Donalda Trympa. Stąd też rozpoczynające raport Mueller’a stwierdzenie: „Rosyjski rząd ingerował w wybory prezydenckie w 2016 r. w sposób przemyślany i systematyczny”.

Odtajnione dokumenty można znaleźć tutaj.

Źródło: NYT
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: