LIBIA: NIEUDANA ROSYJSKA OFENSYWA WYWIADOWCZA

Libijskie źródła rządowe ujawniły nowe informacje dot. zatrzymanych w 2019 roku Rosjan, którzy rzekomo mieli wspierać syna Kadafiego.

W maju 2019 roku libijski kontrwywiad zatrzymał dwóch Rosjan – Maksima Shugaley’a oraz Samira Seifan’a – pod zarzutem szpiegostwa. Według libijskiego rządu ich działania godziły w bezpieczeństwo państwa. O sprawie pisaliśmy tutaj.

W rządowym oświadczeniu stwierdzono, że obaj mężczyźni pracują dla rosyjskiej firmy medialnej należącej do Jewgienija Prigożina („kucharza Putina”), założyciela prywatnego konglomeratu wojskowego, pod nazwą „Grupa Wagnera”. Zatrzymani mieli nie tylko koncentrować się na ocenie bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej, ale co ważne, realizować także ofensywne działania szpiegowskie, takie jak pozyskiwanie współpracowników.

Ponadto, libijski rząd oskarżył Rosjan o utrzymywanie kontaktów ze zbiegłym Saifem Kaddafim, synem nieżyjącego przywódcy Libii Muammara Kadafiego. Mieli oni oferować mu wsparcie w nadchodzących wyborach prezydenckich. Zatrzymani próbowali także werbować Libijczyków a także szkolić ich w zakresie „wywierania politycznego wpływu”. Częścią ich misji miało być także lobbowanie na rzecz budowy rosyjskiej bazy lotniczej w Libii.

W ubiegłą środę rosyjskie MSZ wezwało do uwolnienia dwóch mężczyzn, twierdząc, że pracowali dla Fundacji na rzecz Ochrony Wartości Narodowych, grupy badawczej badającej sytuację humanitarną, kulturową i polityczną w Libii. Ministerstwo dodało, że ich dalsze przetrzymywanie znacząco utrudnia dalszą współpracę między obydwoma krajami.

Wcześniej rząd libijski potwierdził, że Shugaley i Seifan utrzymują kontakty z Grupą Wagnera, która jest oskarżana o wysyłanie tysięcy najemników wsparających libijskiego watażkę Khalifa Haftara, w walce przeciwko libijskiemu rządowi.

Źródło: Anadolu Agency
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: