NEW START – NOWE ROZDANIE CZY NOWY WYŚCIG ZBROJEŃ?

Według źródeł zbliżonych do Białego Domu, USA mogą chcieć przedłużyć traktat New START, który wygasa w lutym 2021 r. Warunkiem, który stawia USA jest kwestia podjęcia działań przez stronę rosyjską w zakresie włączenia Pekinu w prowadzone rozmowy.

22 czerwca w Wiedniu odbędzie się nowa runda dialogu pomiędzy przedstawicielami USA oraz Rosji w sprawie dalszej kontroli zbrojeń. Administracja Prezydenta Trumpa równocześnie stara się uzyskać pomoc Moskwy w zakresie włączenia Chin do negocjacji mających w celu ograniczenia ilości broni nuklearnej we wszystkich trzech krajach.

Jak podkreślają analitycy rozważania dot. przedłużenia traktatu oznaczają spore ustępstwo ze strony administracji Trumpa, która wcześniej odrzuciła rosyjskie wezwania do rozpoczęcia rozmów w tej sprawie. 10-letni traktat, ograniczający potencjały nuklearne byłych przeciwników czasów Zimnej wojny, zawiera w sobie możliwość przedłużenia ważności na kolejne pięć lat pod warunkiem wyrażenia zgody przez obie strony.

Jednak niektórzy eksperci ds. zbrojeń jasno wskazują, że istnieje realna obawa, że USA zdecyduje się na nieprzedłużenie traktatu, o ile nie uda zobowiązać Chin do czynnego uczestnictwa w tej inicjatywie. Do tej pory chińscy urzędnicy skutecznie wystrzegali się rozmów w tym zakresie argumentując, że „są daleko w tyle za Moskwą i Waszyngtonem”, które łącznie posiadają ponad 90% światowej broni nuklearnej.

Podczas spotkania USA reprezentowane będzie przez specjalnego wysłannika prezydenta ds. kontroli zbrojeń, Marshall’a Billingslea. Ze strony rosyjskiej w rozmowach udział weźmie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Będzie to pierwsze spotkanie Billingslei z rosyjskim urzędnikiem w celu omówienia spraw zbrojeniowych. Warto zaznaczyć, że amerykański przedstawiciel został w ostatnim czasie kandydatem do objęcia stanowiska podsekretarza stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji poinformował w ostatnim, czasie, że zastrzega sobie prawo do odstąpienia od rozmów w dowolnym momencie. Jak wskazuje jest jednak zdeterminowany do kontynuacji szerszych negocjacji, które obejmą także Chiny, w celu znacznego rozszerzenia reżimu kontroli zbrojeń. Co istotne, jedno z wysuniętych przez USA żądań wskazuje na konieczność zaakceptowania przez Rosję objęcia postanowieniami traktatu całego arsenału broni nuklearną, a nie wyłącznie głowic strategicznych.

W zakresie włączenia Chin do dialogu, pod koniec maja Billingslea na swoim Twitterze napisał: „Chiny muszą być tego [przyp. red. traktatu] częścią – przestańcie chować się za Wielkim Murem Tajemnicy. Wielka moc oznacza wielką odpowiedzialność. Żadnego tajnego, nieograniczonego gromadzenia broni jądrowej”.

Źródło: Bloomberg
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: