PROTESTY W USA FRONTEM DZIAŁANIA OBCYCH WYWIADÓW

Według źródeł Business Insider’a nieporozumienia między prezydentem Trumpem a Pentagonem w sprawie gwałtownych starć policji z protestującymi w całych Stanach Zjednoczonych otworzyły nowy front dla działalności zagranicznego wywiadu.

W ostatnim czasie prowadzenie działań wywiadowczych w USA stało się znacząco łatwiejsze. Jest to efekt koncentracji służb na obecnym kryzysie. Jak wskazuje jeden z amerykańskich urzędników: „Wszyscy funkcjonariusze, którzy powinni polować na rosyjskich i chińskich szpiegów działających w USA, mają obecnie za zadanie zajmować się jakąś fantazję Trumpa”.

Wśród sojuszników USA również widać głębokie zaniepokojenie faktem, że niestabilność polityczna wywołana starciami policji z protestującymi w całych Stanach Zjednoczonych otworzyła nowy front dla działalności wrogiego wywiadu zagranicznego.

Co więcej, portal po rozmowie z anonimowymi przedstawicielami NATO wskazał, że zagrożenie występuje nie tylko ze strony Chin i Rosji, ale także Izraela i Turcji. Jednymi z zadań ww. obcych wywiadów, które w kontekście obecnych protestów wydają się być łatwiejsze w realizacji są kwestie pozyskiwania nowych źródeł osobowych, a także zbieranie oraz raportowanie informacji.

Emocje społeczeństwa oraz napięcie jest szczególnie widoczne w mediach społecznościowych, które coraz częściej są wykorzystywane jako narzędzie do typowania nowych OZI. Służby mają teraz spore pole do manewrów typując a następnie docierając do osób niezadowolonych, rozczarowanych lub potencjalnie ideologicznie odpowiednich osób.

Poza dogłębną analizą mediów społecznościowych, obce wywiady szczegółowo monitorują także wszelkie potknięcia służb cywilnych i wojskowych, które tak chętnie są wytykane przez krajowe media. Według analityków bezpieczeństwa, w czasie gdy służby USA skupiły się na prostujących, obce mocarstwa podwoiły siły i środki przeznaczone do działań z zakresie SIGINT-u, wykorzystując wszechobecne zamieszanie.

Źródło: Business Insider
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: