AUSTRIA: BYŁY WOJSKOWY SKAZANY ZA SZPIEGOSTWO NA RZECZ ROSJI

71-letni emerytowany pułkownik został skazany na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji przez okres minimum 25 lat.

Emerytowany pułkownik armii austriackiej został uznany winnym zdrady tajemnic wojskowych oraz szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Co istotne, działalność na rzecz obcego państwa miał prowadzić nieprzerwanie przez 25 lat. 71-letni mężczyzna, którego tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości i którego proces odbył się za zamkniętymi drzwiami, został skazany na trzyletni wyrok więzienia przez sąd okręgowy w Salzburgu.

Były pułkownik został oskarżony o wykorzystywanie sprzętu szpiegowskiego do przekazywania tajnych informacji o systemach broni austriackiego wojska i pozycjach artylerii w latach 1992-2018 w zamian za około 280 000 EUR. Oskarżony odmówił przyznania się do winy, twierdząc, że przekazywał jedynie publicznie dostępne informacje, a jego rola była podobna do roli w „zagranicznego korespondenta”.

Ww. pułkownik stacjonował z siłami NATO na Wzgórzach Golan i na Cyprze przed rozpoczęciem pracy ministerstwie obrony w 1990 r. Według austriackich śledczy, pułkownik miał zostać zwerbowany przez Igora Zaitsev’a, wysokiej rangi rosyjskiego oficera wywiadu wojskowego GRU wobec którego Wiedeń wydał międzynarodowy nakaz aresztowania.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: