RZĄDOWE SAMOLOTY SZPIEGOWSKIE MONITOROWAŁY PROTESTY W USA

Zwyczajny mały odrzutowiec wlatujący w obszar ograniczonej przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem zwykle po chwili zostałby przechwycony przez amerykańskie myśliwce. 1 czerwca tak się jednak nie stało, a właśnie wtedy nad stolicą przeleciał i kilkukrotnie okrążył Biały Dom samolot Cessna Citation.

Cessna była jednym z kilku samolotów, które wykorzystywane były do śledzenia protestów w Waszyngtonie, Minneapolis i Las Vegas. Według analityków samoloty były wykorzystywane do śledzenia protestujących, a być może również do przechwytywania danych z telefonów komórkowych.

Wykorzystanie przez rząd samolotów do inwigilacji protestujących Amerykanów przykuło uwagę grupy demokratów w Kongresie USA. W swoim liście z dnia 9 czerwca Kongresmeni zwrócili się do szefów FBI, DEA, Straży Granicznej oraz Gwardii Narodowej o natychmiastowe ukrócenie tego rodzaju działań, podkreślając, że tego rodzaju praktyka jest “głębokim naruszeniem praw pierwszej i czwartej poprawki Konstytucji”.

FBI nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło wykorzystywaniu samolotów do inwigilacji protestujących. Jednak w swoim oświadczeniu dla CNN poinformowano, że Biuro „koncentruje się na identyfikacji oraz badaniu osób podżegających do przemocy i prowadzących działalność przestępczą”.

Dane pochodzące ze strony ADS-B wskazują, że dwusilnikowy RC-26B, który zwykle używany jest przez FBI i Gwardię Narodową do przeprowadzania operacji antynarkotykowych – wykonywał loty nad Waszyngtonem i Las Vegas. Co ważne, z jawnych danych Gwardii Narodowej wynika, że ten sam typ samolotu jest zwykle wyposażony w obrazowanie termiczne i „może być używany zarówno w dzień, jak iw nocy do monitorowania nielegalnej działalności”. Warto zaznaczyć, że RC-26B wykonał co najmniej 50 okrążeń nad Waszyngtonem dnia 2 czerwca. W kolejnych dniach loty były cyklicznie powtarzane.

Według źródeł zbliżonych do rządu, wykorzystanie samolotów do nadzoru protestujących rozpoczęło się już 29 maja. W tym celu oprócz samolotów załogowych miały być także wykorzystane bezzałogowe MQ-9.

Źródło: CNN
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: