UE: CHINY I ROSJA ROZPOWSZECHNIAJĄ DEZINFORMACJĘ DOT. EPIDEMII

Raport UE mający na celu walkę z dezinformacją wskazuje, że Chiny oraz Rosja są odpowiedzialne za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości dot. epidemii COVID-19.

W opublikowanym w ubiegłą środę raporcie Komisja Europejska stwierdziła, że oba narody należą do „podmiotów zagranicznych”, które starały się „podważyć wiarygodność demokratycznej debaty” i wzmocnić swój własny wizerunek poprzez „ukierunkowane operacje wpływu i kampanie dezinformacyjne wokół Covid-19 w UE”.

Według wiceprzewodniczącej KE, Very Jourov’ej: „Epidemia pokazała, że fałszywe informacje mogą wyrządzić poważną szkodę, a nawet doprowadzić do śmierci obywateli. Mogą także podważyć reakcję władz publicznych, a tym samym osłabić podjęte przez władze środki”.

W ostatnich miesiącach Komisja zwiększyła naciski na media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook, w celu powstrzymania napływu wprowadzających w błąd treści dot. wirusów, szczepionek lub rzekomych lekarstw. Jest to część szerszej kampanii, jaką jest walka z dezinformacją w Internecie. Co ważne, KE chciałaby wprowadzić nowe przepisy, które docelowo miałyby spowodować większą odpowiedzialność technologicznych gigantów za opublikowane na ich portalach treści.

Ustalenia UE w sprawie Chin i Rosji opierają się na odrębnym badaniu Komisji, które stwierdziło, że ma dowody „skoordynowanego działania” chińczyków w celu odsunięcia od siebie odpowiedzialności za pandemię. Jak podkreśliła wiceprzewodnicząca KE: „Sponsorowana przez państwo zagraniczna propaganda żeruje na obawach i wątpliwościach ludzi”. Wskazała także, że: „Platformy internetowe będą miały do odegrania kluczową rolę, zapewniając większą przejrzystość funkcjonowania Internetu. Kodeks postępowania dotyczący dezinformacji, do którego do tej pory dołączyło pięciu gigantów technologicznych, w tym Twitter, Facebook oraz Google, to tylko pierwszy krok”.

Źródło: Bloomberg
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: