ROSJA: 16 LAT WIĘZIENIA DLA OBYWATELA USA

Rosyjski sąd uznał byłego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana za winnego szpiegostwa i skazał go na 16 lat więzienia.

50-letni Whelan został aresztowany w moskiewskim hotelu Metropol w grudniu 2018 r. Śledczy twierdzą, że został złapany na gorącym uczynku po otrzymaniu dysku USB zawierającego tajne informacje. Amerykanin, który posiadał także obywatelstwo brytyjskie, irlandzkie i kanadyjskie, utrzymywał przez cały proces, że został wrobiony przez przedstawiciela FSB, który dał mu USB. Podczas procesu nie przyznał się do winy i utrzymywał, że nie jest amerykańskim szpiegiem.

„To wszystko jest zwykłą szopką”, powiedział Whelan. Podkreślił, że nawet nie zrozumiał treści wyroku, kiedy został on odczytany, ponieważ wszystkie postępowania i dokumenty były odczytywane w języku rosyjskim.

W wiadomości opublikowanej w poniedziałek sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że rząd USA jest „oburzony decyzją” rosyjskiego sądu. Podkreślił, że Whelan został skazany podczas „tajnego procesu, z tajnymi dowodami i bez świadków obrony”. „Mamy poważne obawy, że Pan Whelan został pozbawiony rzetelnego procesu. Traktowanie Paula Whelana przez rosyjskie władze jest przerażające”, powiedział czołowy amerykański dyplomata.

Dla rodziny Whelana było to przewidywalne zakończenie głośnej sprawy szpiegowskiej, która była kolejnym powodem napięć w stosunkach między Moskwą a Waszyngtonem. W oświadczeniu, wydanym natychmiast po skazaniu w poniedziałek, David Whelan powiedział, że rodzina spodziewała się, że zespół prawny jego brata odwoła się od wyroku w ciągu kilku tygodni. Rosyjski prawnik Paula Whelana zasugerował jednak, że umowa między USA a Rosją może być inną opcją. Zespół prawników po cichu liczył na to, że rządu dojdą do porozumienia dojdzie do wymiany więźniów.

Paul Whelan w chwili aresztowania był dyrektorem ds. bezpieczeństwa dla BorgWarner, dostawcy części samochodowych z Michigan. Wcześniej spędził 14 lat w korpusie piechoty morskiej USA, a następnie został zwolniony w 2008 roku za nieprawidłowe zachowanie. Służył w Iraku przez kilka miesięcy w 2004 i 2006 roku.

Podczas gdy większość zarzutów wobec Amerykanów pozostała zamknięta, rosyjskie media podają, że Whelan został oskarżony o próbę zwerbowania rosyjskiego znajomego w celu uzyskania listy nazwisk pracowników rosyjskiej agencji bezpieczeństwa.

Źródło: CBSNews
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: