WYŚCIG PO SZCZEPIONKĘ – BRYTYJSKI WYWIAD W STANIE NAJWYŻSZEJ GOTOWOŚCI

Dyrektor brytyjskiej agencji wywiadowczej Jeremy Fleming w swoim oświadczeniu stwierdził, że epidemia COVID-19 znacząco wpłynęła na zwiększenie obłożenia pracą jej funkcjonariuszy. Ma to związek z licznymi próbami kradzieży efektów badań brytyjskich laboratoriów.

Wyścig państw i koncernów farmaceutycznych w celu znalezienia szczepionki przeciwko COVID-19 spowodował znaczny wzrost prób „kradzieży” informacji z brytyjskich laboratoriów naukowych kierujących badaniami. Dyrektor GCHQ poinformował, że spora liczba ekspertów od cyberbezpieczeństwa została skierowana do ochrony ww. placówek naukowych.

Wielka Brytania jest jednym z wiodących krajów opracowujących szczepionkę na COVID-19. Konkuruje, w tym zakresie z Chinami oraz USA. Istotne wydaje się być jednak, że ktokolwiek opracuje szczepionkę jako pierwszy, zarobi miliardy dzięki globalnej sprzedaży.

W swoim oświadczeniu Fleming zwrócił szczególną uwagę na Chiny, nie oskarżając ich jednak bezpośrednio o próby kradzieży, lecz nazywając to państwa kluczowym „przeciwnikiem”. W przeszłości Rosja również była oskarżana o wielokrotne próby włamań do systemów informatycznych państw zachodnich, w tym również Wielkiej Brytanii.

Według jednego z oficerów MI5 w wyniku ataków hakerskich eksperci z GCHQ „podjęli skuteczne działania prewencyjne, aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa najważniejszych informacji”. Ochroną kontrwywiadowczą została również objęta brytyjska Agencja NGS (National Health Service). Zapytany o zagrożenie ze strony Chin poinformował, że: „W Chinach dostrzegamy nie tylko przeciwnika, ale także partnera gospodarczego. Współpracujemy z nimi w niektórych obszarach a konkurujemy w innych”.

Co istotne, w związku z wymaganym dystansem społecznym znaczna liczba funkcjonariuszy GCHQ pracowała z domu. Jednak jak informuje służba, sprawy objęte najwyższą klauzulą tajności rozpatrywane były w normalnym trybie. Według Dyrektora „Nie wszystkie czynności szpiegowskie można wykonać ze stołu w jadalni”.

Źródło: The National
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: