IZRAEL: MINISTERSTWO WYWIADU WZYWA DO ANEKSJI ZACHODNIEGO BRZEGU

W ostatnim raporcie przygotowanym przez izraelskie Ministerstwo Wywiadu podkreślono, że obecnie jest najlepszy czas na wdrożenie inicjatywy suwerenności na Zachodnim Brzegu. Analitycy wskazali również, że nie spodziewają się wybuchu przemocy w związku z działaniami Izraela, a relacje z krajami arabskimi szybko wrócą do normy.

„Po fali protestów dyplomatycznych, aneksja nie rozbudzi arabskiej nienawiści wymierzonej w izraelskie działania. Brak agitacji na ulicach uświadomi przywódcom arabskim, że kwestia palestyńska nie stanowi już dla nich zagrożenia” – wskazuje raport.

Inicjatywa ma także poprawić warunki przyszłych izraelsko-palestyńskich negocjacji. W opinii wielu analityków suwerenność Zachodniego Brzegu może zmusić Palestyńczyków do rozmów pokojowych z Izraelem. Co istotne, raport jasno wskazuje, że obecnie jest najlepszy moment na tego rodzaju działania. Dlaczego? Odpowiedź składa się z kilku elementów: wśród nich wymienić należy brak chęci Hamasu na kolejną rundę walki, apatię palestyńskiej społeczności Judei i Samarii, która jest głównie zaniepokojona problemami dnia codziennego tj. epidemią koronawirusa.

Do ww. czynników należy dodać również aspekt międzynarodowy, działania Izraela cieszą się bowiem sporym poparciem Prezydenta USA, Donalda Trumpa. Ministerstwo Wywiadu wezwało więc rząd do jak najszybszego zajęcia terenów, na wypadek, gdyby Trump przegrał nadchodzące wybory prezydenckie w listopadzie tego roku.

Raport wyciekł do Israel Hayom, prawicowego medium, która jest obecnie najczęściej czytaną gazetą w Izraelu. W całej sprawie warto zauważyć, że plan aneksji Zachodniego Brzegu został potępiony przez ONZ i wiele krajów zachodnich.

Źródło: Israel Hayom
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: