NIEMCY: TO ROSJA STAŁA ZA MORDERSTWEM GRUZINA

Niemieccy prokuratorzy w ostatnim czasie oskarżyli Rosjan o zamordowanie obywatela Gruzji w jednym z głównych berlińskich parków. Oskarżenie zostało szybko określone jako „bezpodstawne” przez rosyjskiego ambasadora w Berlinie.

Niemieccy prokuratorzy federalni w swoim oświadczeniu stwierdzili, że: „Przed 18 lipca 2019 r. oskarżony otrzymał od władz Federacji Rosyjskiej nakaz likwidacji obywatela Gruzji, pochodzącego z Czeczenii, Tornike K.” Oskrażonym jest Vadim K., alias Vadim S.

Oskarżony miał rzekomo podjechać do mężczyzny na rowerze i oddać strzał z pistoletu Glock 26 wyposażonego w tłumik w bok ofiary. Później, miał także 2-krotnie strzelić ofierze w głowę z bliskiej odległości. Co istotne, cała sytuacja miała miejsce w parku Kleiner Tiergarten, który znajduje się kilka minut od niemieckiego parlamentu.

W reakcji na zarzuty prokuratorów rząd kanclerz Angeli Merkel oświadczył, że może podjąć dalsze działania przeciwko Rosji. „Rząd zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych kroków” – powiedział rzecznik w oświadczeniu, dodając, że Berlin potraktował tę sprawę „bardzo poważnie”. Przemawiając w Wiedniu niemiecki szef MSZ Heiko Maas powiedział, że jego ministerstwo „ponownie wezwało ambasadora Rosji, aby przedstawił stanowisko stronie rosyjskiej”.

Zabójstwo w Tiergarten zostało porównane do próby otrucia Siergieja Skripala w brytyjskim miasteczku Salisbury. W kontekście całej sprawy należy także zauważyć, że Niemcy w grudniu ubiegłego roku wyrzuciły dwóch rosyjskich dyplomatów po tym, jak prokuratorzy stwierdzili, że wstępne ustalenia śledztwa sugerują, że to właśnie Moskwa może stać za tym zabójstwem. Rosjanie także nie pozostali bierni – również wydalili 2-óch dyplomatów.

Sam Prezydent Rosji Władimir Putin opisał ofiarę jako „wojownika, bardzo okrutnego i krwawego”, który walczył z separatystami przeciwko siłom rosyjskim na Kaukazie, a także był zaangażowany w zamachy bombowe na moskiewskie metro. Podkreślił także, że Moskwa starała się o jego ekstradycję.

Źródło: Bellingcat/Times

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: