CHINY: DWÓCH KANADYJCZYKÓW Z ZARZUTAMI SZPIEGOSTWA

W połowie czerwca br. Chiny oficjalnie opublikowały zarzuty wobec dwóch Kanadyjczyków, którzy zostali zatrzymani w 2018 roku. Sprawa związana jest bezpośrednio z zatrzymaniami chińskich przedstawicieli Huawei’a w Kanadzie.

Były dyplomata Michael Kovrig oraz biznesmen Michael Spavor zostali aresztowani pod koniec 2018 r. Sytuacja miała miejsce wkrótce po tym, jak władze kanadyjskie zatrzymały Meng Wanzhou, dyrektorkę ds. finansowaych Huawei (córkę założyciela firmy), na podstawie amerykańskiego nakazu ekstradycji.

Opublikowane 19 czerwca zarzuty stanowią kolejny krok w postępowaniu przeciwko ww. osobom i oznaczają rozpoczęcie formalnego procesu. Podczas gdy Chiny utrzymują, że sprawa przeciwko zatrzymanym Kanadyjczykom nie jest w żaden sposób powiązana z Meng, byli dyplomaci i eksperci twierdzą, że para jest wykorzystywana do wywierania nacisku na Kanadę, aby ta wypuściła chińskich obywateli.

Aresztowanie Meng w grudniu 2018 r. oburzyło wielu Chińczyków, którzy określali to wydarzenie jako niesprawiedliwe przetrzymywanie wybitnej chińskiej bizneswoman, a także dramatyczną eskalację napięć w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. Niektórzy chińscy przedstawiciele biznesu mieli wtedy rzekomo opóźnić lub całkowicie odłożyć podróże służbowe w wyniku jej zatrzymania.

Chiny ostrzegły Kanadę, że może spotkać się z konsekwencjami dot. udzielenia pomocy Stanom Zjednoczonym w sprawie Meng. USA z kolei oskarżyły Huawei – jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie – o łamanie sankcji nałożonych na Iran, a także o czynne uczestnictwo w działaniach szpiegowskich prowadzonych przez administrację rządową Chin.

Co istotne, USA wezwały swoich sojuszników do ograniczenia zaangażowania Huawei’a w inwestycje dot. infrastruktury komunikacyjnej. W tym też kontekście warto przypomnieć, że o sprawie z polskiej perspektywy pisaliśmy tutaj.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zakończyło dochodzenie w sprawie dwóch zatrzymanych Kanadyjczyków w grudniu, a sprawa została przekazana prokuraturze. Sprawą Kovriga zajmują się prokuratorzy w Pekinie, a Spavor w północno-wschodniej prowincji Liaoning.

Na koniec warto dodać, że Kovrig pracował dla ICG, organizacji pozarządowej, która koncentruje się na rozwiązywaniu konfliktów. W piątek nie można było natychmiast skontaktować się z przedstawicielami grupy. Stwierdzono, że oskarżenia przeciwko Kovrigowi są „niejasne i bezpodstawne”.

Źródło: NBCNews
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: