NOWY INSPEKTOR GENERALNY CIA?

Wybrany przez Donalda Trumpa nowy inspektor generalny CIA zobowiązał się do zachowania niezależności od Białego Domu oraz prokuratora generalnego. Deklaracja padła podczas jego przesłuchania przez senacką Komisję ds. Wywiadu.

Nominowany przez Trumpa Peter Thomson ma 35 lat doświadczenia w administracji rządowej. Sam siebie określa jako: „Szczerą, uczciwą, przestrzegającą prawa i nie poddającą się presji osobę”. Podczas przesłuchania przed Komisję ds. Wywiadu w amerykańskim Senacie oświadczył, że nie zamierza rezygnować z wartości, które do tej pory uważał za kluczowe. Co istotne, Thomson, partner w jednej z kancelarii prawnych w Luizjanie, jest również byłym prokuratorem federalnym, który kiedyś zajmował się specjalnymi zleceniami Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

W swojej wypowiedzi Thomson podkreślił, że spędził ponad 20 lat pracując w Departamencie Sprawiedliwości, i obiecał, że w razie podejrzeń dot. możliwych działań administracji mających na celu „zatarcie” jakichkolwiek dowodów lub skarg odnoszących się do CIA, natychmiast zostanie to przez niego zgłoszone.

Nominacja pojawiała się po tym, jak Trump rozpoczął agresywne działania wobec inspektorów generalnych, których uważał za niewystarczająco lojalnych. W zeszłym miesiącu zwolnił pracownika Departamentu Stanu będącego członkiem personelu prowadzącego dochodzenie w sprawie domniemanego wykorzystania przez Sekretarza Stanu Michaela Pompeo personelu do usług osobistych oraz decyzji o sprzedaży broni przez Arabię Saudyjską.

Źródło: Bloomberg
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: