TURCJA: NASILAJĄ SIĘ REPRESJE WŁADZ WOBEC DZIENNIKARZY

Tureckie media państwowe podają, że policja zatrzymała dwóch dziennikarzy w ramach prowadzonego dochodzenia w sprawie rzekomego „szpiegostwa politycznego i wojskowego”.

Na początku czerwca turecka policja zatrzymała dwóch dziennikarzy w celu przesłuchania ich w zakresie prowadzonego dochodzenia dot. rzekomego szpiegostwa. Zatrzymanymi byli Ismail Dukel, przedstawiciel kanału telewizyjnego TELE1 oraz Muyesser Yildiz z portalu OdaTV.

W swoim oświadczeniu portal OdaTV poinformował, że Yildiz, która relacjonowała sprawy związane z wojskiem, została zatrzymana po szczegółowym przeszukaniu jej domu, podczas którego zostały zabezpieczone liczne materiały na nośnikach elektronicznych.

Warto podkreślić, że w ubiegłym miesiącu tureckie władze oskarżyły siedmiu dziennikarzy – w tym dwóch redaktorów OdaTV o pogwałcenie obowiązującego prawa. Sprawa dotyczyła reportażu odnoszącego się do śmierci oficera wywiadu, który podobno został zabity w Libii. Dziennikarze staną przed sądem jeszcze w tym miesiącu.

Według informacji medialnych aż 85 tureckich dziennikarzy i innych pracowników mediów przebywa obecnie w więzieniu ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy antyterrorystyczne. Co ważne, rząd utrzymuje, że dziennikarze są ścigani za czyny przestępcze, a nie za wykonywaną przez nich pracę.

W oddzielnym trybie prokuratorzy wydali nakazy zatrzymania 149 osób – w większości byłych funkcjonariuszy policji – za rzekome powiązania z siecią kierowaną przez muzułmańskiego duchownego, Fethullaha Gulena. Jak wskazuje agencja Anadolu 74 osoby, w tym sześciu byłych szefów policji, było poszukiwanych przez prokuratorów w zachodniej prowincji Balikesir, 42 w północno-zachodniej prowincji Bursa, a 33 zatrzymano w Gaziantep, w pobliżu granicy z Syrią.

Cała sprawa związana jest bezpośrednio z wydarzeniami z 2016 roku, za które Turcja obwinia Gulena. To wtedy aresztowano około 18 000 osób, a ponad 100 000 urzędników w tym personel wojskowy, zostało zwolnionych z pracy w związku z trwającymi represjami. Gulen, który od 1999 r. przebywa na emigracji w USA, zaprzecza udziałowi w zamachu stanu.

Źródło: Washington Post
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: