WZRASTA NAPIĘCIE POMIĘDZY INDIAMI I PAKISTANEM

Indie wydaliły prawie połowę personelu ambasady Pakistanu w New Delhi z powodu ostatnich afer związanych z podejrzeniami o szpiegostwo.

Prawie połowa pracowników ambasady Pakistanu w New Delhi została poproszona o opuszczenie kraju. Toczący się spór dyplomatyczny między uzbrojonymi w nuklearną broń sąsiadami nasilił się z powodu ostatnich afer szpiegowskich.

Indyjskie MSZ w swoim oświadczeniu poinformowało, że „Pakistan był zaangażowany w działania szpiegowskie i utrzymywał stosunki z organizacjami terrorystycznymi”. Na zasadzie „wet-za-wet” Pakistan również zdecydował się na wydalenie połowy personelu Wysokiej Komisji Indii w Islamabadzie. Zaprzeczył również wszelkim indyjskim oskarżeniom dot. działań szpiegowskich.

Urzędnicy obu krajów mają tydzień na opuszczenie ww. państw. Decyzje sąsiedzkich rządów związane są ze sprawą, którą opisywaliśmy tutaj.

Co istotne, napięcie w regionie od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie od czasu zniesienia przez Indie półautonomicznego statusu Kaszmiru. New Delhi przeprowadziło bowiem wiele operacji skierowanych przeciwko domniemanym bojownikom w regionie. Według indyjskiego rządu to właśnie Pakistan był odpowiedzialny za szkolenie, zbrojenie oraz osadzanie rebeliantów na terytorium spornym.

Źródło: DW
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: