NOWA ZELANDIA: WYCIEKŁY INFORMACJE O TAJNYCH OPERACJACH NZSIS

Według informacji do których dotarło RNZ, służby Nowej Zelandii włamały się do co najmniej trzech zagranicznych ambasad w Wellington na wniosek Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80.

Radio Nowa Zelandia (RNZ) poinformowało we wtorek, że kontrowersyjne wydarzenia z przełomu lat 80. oraz 90. wycelowane były w placówki dyplomatyczne Indii, Iraku oraz Czechosłowacji. Włamania miały miejsce po „zebraniu informacji uzyskanych po miesiącach współpracy z wieloma źródłami w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych”.

Jak wskazuje medium operacje zostały przeprowadzone przez NZSIS (New Zealand Security Intelligence Service) w imieniu amerykańskich i brytyjskich odpowiedników tj. Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Secret Intelligence Service (MI6).

Według radia Nowa Zelandia włamanie do Wysokiej Komisji Indii w Wellington miało miejsce w latach 80. Operacja pod kryptonimem DUNNAGE była wspierana przez MI6. Po wejściu do budynku (który w świetle prawa stanowi terytorium Indii) oficerowie NZSIS rzekomo zrobili „tysiące zdjęć” kodów używanych przez indyjskich dyplomatów do prowadzenia tajnej komunikacji z rządem w New Delhi. Zostały one później udostępnione MI6.

Włamanie do ambasady irańskiej miało miejsce na początku lat 90. i było częścią operacji HOROSCOPE, opracowanej przez CIA. Grupa szpiegów NZSIS weszła do budynku ambasady i tak jak w przypadku indyjskiej placówki, wykonała zdjęcia szczegółów, jednocześnie instalując tajne urządzenia odsłuchowe. Urządzenia te podobno działały przez wiele lat i umożliwiły Amerykanom zebranie danych wywiadowczych na temat Iranu.

Informacje Radia Nowa Zelandia pojawiły się dwa tygodnie po wyemitowaniu przez nadawcę wiadomości „The Service”, które twierdziły, że NZSIS włamało się do ambasady Czechosłowacji w 1986 roku. Celem tej rzekomej operacji była kradzież kodów komunikacyjnych Układu Warszawskiego.

NZIS w swoim oświadczeniu przesłanym do Radia stwierdziło, że „nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące konkretnych kwestii operacyjnych”. Agencja dodała, że „misją NZSIS zawsze było zapewnienie bezpieczeństwa Nowozelandczykom, ochrona kluczowych instytucji krajowych i promowanie przewagi narodowej Nowej Zelandii”.

Dla przypomnienia – od ponad 75 lat Nowa Zelandia jest członkiem partnerstwa, które zapewnia wielostronne ramy współpracy wywiadowczej między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą oraz Australią (sojusz Five Eyes).

Źródło: RNZ
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: