DGSE: BYLI FRANCUSCY OFICEROWIE NA CHIŃSKIM KONTRAKCIE

Na początku lipca rozpoczął się proces 2-óch byłych francuskich oficerów wywiadu oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin na przełomie lat 90. i 2000.

Według doniesień medialnych dwóch mężczyzn wykonywało zadania szpiegowskie bezpośrednio dla chińskiego rządu. Obaj oskarżeni – Henri M. oraz Pierre-Marie H. – są byłymi francuskimi oficerami Dyrekcji Generalnej ds. Bezpieczeństwa Zewnętrznego tj. DGSE (francuski odpowiednik CIA).

Trzecią oskarżoną osobą jest Laurence H., żona Pierre-Marie H. Prokuratura zdecydowała się postawić jej zarzuty ukrywania informacji o działalności szpiegowskiej, która może zaszkodzić podstawowym interesom narodu. Pierre-Marie H. został aresztowany pod koniec 2017 r. na lotnisku w Zurychu. Okazało się, że jest w posiadaniu znacznej ilości niezgłoszonej gotówki, którą podobno podarował mu jego chiński „przewodnik” (!) po spotkaniu na wyspie na Oceanie Indyjskim.

Henri M. również został aresztowany pod koniec 2017 r. Według nieoficjalnych informacji jego osoba była długo inwigilowana przez francuski kontrwywiad. W DGSE przed „wpadką” był szefem stacji w Pekinie, a oficjalnie II. sekretarzem tamtejszej francuskiej ambasady. Został jednak odwołany do Paryża niecały rok po rozpoczęciu swojej zagranicznej misji, po tym, jak stwierdzono, że ma romans z tłumaczką ambasadora. W 2003 r., po przejściu na emeryturę, Henri M. wyprowadził się do Chin osiedlił się na chińskiej wyspie Hajnan.

Głównym zarzutem w sprawie jest „dostarczanie informacji obcemu mocarstwu”, a przez to „niszczenie podstawowych interesów narodu francuskiego”. Francuscy urzędnicy opisali przypadki tych dwóch mężczyzn jako „wyjątkowo poważne”. Proces odbędzie się w specjalnym sądzie, który zbierze się za zamkniętymi drzwiami. Werdykt ma zostać ogłoszony 10 lipca.

Źródło: LeParisien
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: