NIEMIECKI WERBUNEK ROSYJSKIEGO EKSPERTA WOJSKOWEGO

Sąd Miejski w Sankt Petersburgu skazał eksperta ds. wojskowych Vladimira Neyolova na siedem lat więzienia pod ścisłym nadzorem za zdradę państwa. Neyelov kierował Centrum Badań nad Perspektywami Strategicznymi i często komentował działalność prywatnych firm wojskowych, opowiadając się za ich legalizacją.

Sąd stwierdził, że Neyelov za pieniądze przekazywał jednej z niemieckich firm konsultingowych dane dot. procesu szkolenia i kwalifikowania pracowników FSB. Materiały dotyczące sprawy przeciwko Neyelovowi są klasyfikowane jako „tajne”, przez co nie sposób poznać więcej szczegółów.

Rosjanin tylko częściowo przyznał się do winy. Twierdził, że nie wiedział, że przekazywane dane były tajne. Zgodnie z rosyjskim prawem karą za ww. przewinienie jest od 12 do 20 lat więzienia.

Neyelov został zatrzymany w październiku 2018 r. w Petersburgu. Podczas przeszukiwania mieszkań (jego i jego rodziców) FSB zajęła komputery i dyski twarde, które później zostały zwrócone. Przed procesem skazany był przetrzymywany w areszcie przed procesowym w Lefortowie.

30-letni Vladimir urodził się i wychował w Petersburgu. Ukończył „studia strategiczne” na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Petersburgu. Następnie kontynuował karierę naukową jako doktorant. Jego zainteresowania badawcze obejmowały kwestie związane z: prywatyzacją sfery wojskowej, operacjami prywatnych firm wojskowych, strategiami i doktrynami wojskowymi.

Regularnie otrzymywał zaproszenia od zagranicznych organizacji pozarządowych i latał w podróże służbowe do Europy, gdzie wykładał na zagranicznych uniwersytetach. Często publikował artykuły dot. Grupy Wagnera. Był też zainteresowany konfliktami na Ukrainie, w Afganistanie i byłej Jugosławii. Jego prace były często publikowane na stronie gazety Vzglyad, ale po zatrzymaniu medium usunęło wszystkie jego wpisy.

Źródło: BBC
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: