IZRAEL Z NOWYM SATELITĄ SZPIEGOWSKIM

Satelita rozpoznawczy Ofek 16 został na początku lipca wystrzelony w kosmos z bazy lotniczej Palmachim w środkowym Izraelu. Od razu po dotarciu na orbitę zaczął przesyłać dane wywiadowcze.

Ofek 16 to elektrooptyczny satelita rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach. W najbliższym czasie zostanie on poddany serii testów integralności i wydajności, zanim zacznie realizować wszystkie swoje funkcje. Po testach zostanie on przekazany do jednostki 9900 IDF.

Serie satelitów Ofek, a także Shavit są wspólnymi projektami prowadzonymi przez izraelskie Ministerstwo Obrony, Badań i Rozwoju. Wykonawcą projektów jest firma Israel Aerospace Industries, które wykorzystuje platformę OPSAT. Sam ładunek satelity został opracowany przez Elbit Systems, a silniki startowe wykonało Rafael Advanced Systems wraz z Tomer, rządową firmę obronną. W pracę nad Ofekiem włączeni byli również przedstawiciele korpusu wywiadowczego IDF jak również siły powietrzne Izraela.

Nowy satelita został wprowadzony na orbitę cztery lata po Ofek 11, pierwszym satelicie operacyjnym w tej serii. Ofek 3 został wysłany w kosmos 5 kwietnia 2005 r. Jego planowany następca, Ofek 4, nie dotarł na orbitę, ale Ofek 5, wystrzelony 22 maja 2002 r., wciąż realizuje swoje zadania. Jako ciekawostkę warto dodać, że nieoficjalnie do izraelskiego rządu zwróciła się Korea Południowa z prośbą o możliwość wykorzystania Ofek 11 do monitorowania działalności swoich północnych sąsiadów.

Źródło: DEBKA
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: