OFICER GRU ZATRZYMANY NA UKRAINIE

SBU zatrzymała obywatela Kijowa, który w latach 2014-2020 z ramienia GRU był jednym z twórców i przywódców DNR.

Według informacji ukraińskiej służby przedstawiciel rosyjskich tajnych służb, brał czynny udział w tworzeniu tak zwanego „Departamentu Wywiadu Donieckiej Republiki Ludowej” (DNR) i innych jednostek tej organizacji. Zatrzymany obywatel Ukrainy został oskarżony o popełnienie przestępstwa polegającego na tworzeniu oraz aktywnym uczestniczeniu w działaniach organizacji terrorystycznej.

SBU jest również w posiadaniu zapisów rozmów telefonicznych, które ujawniają szczegóły „wojen” między GRU i FSB o kontrolę nad „liderami” DNR. Na nagraniach można usłyszeć nazwiska dyrektora FSB Alexandra Bortnikowa i jego zastępców Andrieja Burlaki i Sergieja Smirnowa, rosyjskiego doradcy prezydenta Władisława Surkowa, liderów DNR Aleksandra Zacharczenko, Alexandra Borodai’a i innych.

Kolejnym ważnym elementem opublikowanych nagrań są rozmowy z generałem dywizji GRU Siergiejem Dubińskim („Ponury”) i Leonidem Kharchenko („Kret”), którzy są obecnie poszukiwani w związku z lotem MH17, który został zestrzelony w lipcu 2014 r. na terytorium Ukrainy.

Nagrania rozmów są dostępne poniżej:

Źródło: SBU
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: