ZDRADA W ROSYJSKIM ROSKOSMOSIE

7 lipca FSB zatrzymała Iwana Safronowa, byłego dziennikarza, który pracował jako doradca szefa Roskomosu pod zarzutem zdrady stanu oraz przekazywanie tajemnic jednemu z państw członkowskich NATO.

7 lipca Life News, serwis informacyjny ściśle związany z rosyjskim aparatem bezpieczeństwa, zamieścił krótki film przedstawiający byłego dziennikarza Iwana I. Safronowa, który jako zatrzymany przez funkcjonariuszy FSB jest umieszczany w służbowej szarej furgonetce. Według rosyjskich służb Safronow jest podejrzewany o pracę dla wywiadu jednego z państwa NATO. W ramach swojej pracy miał przekazywać „niejawne informacje o współpracy wojskowo-technicznej, a także o obronie i bezpieczeństwie Federacji Rosyjskiej”.

Safronov rozpoczął pracę w rosyjskiej agencji kosmicznej w maju. W agencji odpowiedzialny był za relacje z mediami. Wcześniej przez ponad dekadę pracował jako dziennikarz dla prywatnych mediów: Kommiersant (korespondent wojenny), a następnie dla Wiedomosti (reporter ds. wojskowych).

Zatrzymanie Safranowa wywołało oburzenie wśród dziennikarzy, którzy określili działania rosyjskich służba jako „kolejny przykład przesadnego działania rozległego i często paranoicznego aparatu bezpieczeństwa Rosji”. Zawód dziennikarza w Rosji jest profesją obarczoną wysokim ryzykiem – rosyjscy dziennikarze, są bowiem nękani, przetrzymywani, a także wrabiani. Warto tu przywołać przykład z czerwca ubiegłego roku – jednego z dziennikarzy śledczych (Gołunowa) aresztowano pod zarzutami dot. posiadania narkotyków. Powszechnie uważa się, że dowody przeciwko niemu zostały sfabrykowane przez policję na zlecenie FSB.

Kommiersant w swoich wtorkowym oświadczeniu dot. sprawy zatrzymania swojego byłego pracownika opisał go jako „prawdziwego patriotę”. Redakcja podkreśliła także, że powodem, dla którego Safranow zajął się dziennikarstwem była tragiczna śmierć jego ojca w 2007 r. W tamtym czasie prokuratorzy zajmujący się sprawą śmierci opisali śmierć jako samobójstwo (skok z okna budynku wielokondygnacyjnego), jednak w świetle działalności ojca (która bardzo dała się we znaki rosyjskim wojskowym) samobójstwo mogło wcale nie być „samobójstwem”

Roskosmos w odniesieniu do informacji medialnych poinformował, że Safronow został aresztowany pod zarzutem zdrady, jednak wyraźnie zaznaczył, że zatrzymanie nie miało związku z jego pracą w agencji. Jednocześnie Kreml oświadczył, że aresztowanie nie miało nic wspólnego z jego wcześniejszą pracą dziennikarską.

Źródło: NYTimes
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: