CHIŃSKIE POLOWANIE NA LISA

W opinii dyrektora FBI szpiegostwo oraz potencjalna kradzież danych przez Chińczyków stanowią „największe długoterminowe zagrożenie” dla przyszłości USA.

Obecny szef FBI, Christopher Wray w godzinnym oświadczeniu wygłoszonym we wtorek 7 lipca na Hudson Institute opisał wielowątkowe działania chińskiego rządu wymierzone w globalną pozycję USA. Ta dalekosiężna kampania szpiegostwa gospodarczego, kradzieży danych i pieniędzy oraz wykonywania nielegalnych działań politycznych, wykorzystujących przekupstwo i szantaż mają docelowo osłabić zagraniczną politykę prowadzoną przez Stany.

„FBI dotarło do punktu, w którym mniej więcej co 10 godzin otwierana jest nowa sprawę kontrwywiadowcza dot. działań Chin” – powiedział dyrektor. Co więcej, podkreślił, że „z prawie 5000 obecnie prowadzonych przez FBI spraw prawie połowa jest związana z Chinami”. Wray wspomniał również o chińskim programie pod nazwą „Fox Hunt”, którym rzekomo przewodzi sam prezydent Chin. Program ten odnosi się do działań chińskiej administracji wobec swoich obywateli mieszkających za granicą, postrzeganych jako zagrożenie.

„Mówimy o rywalach politycznych, dysydentach i krytykach rządu próbujących ujawnić rozległe przypadki łamania praw człowieka w Chinach” – powiedział. „Chiński rząd chce zmusić ich do powrotu do Chin, a taktyka Chin, aby to osiągnąć, jest szokująca”. Według nieoficjalnych informacji program pierwotnie rozpoczął się w 2014 r. i miał dot. wyłącznie osób oskarżonych o korupcję. Według ekspertów ds. Chin podobno doprowadził do schwytania tysięcy uciekinierów.

W odniesieniu do całej sytuacji należy zauważyć, Chiny szybko stały się nowym rodzajem zagrożenia dla Zachodu, nie tyle ze względu na rosnące zdolności militarne – choć jest to również istotny czynnik – ale dlatego, że pod względem ekonomicznym i technicznym stały się już bezpośrednim konkurentem Stanów Zjednoczonych. Dzięki dynamicznie rosnącej sile ekonomicznej i współdzieleniu przestrzeni gospodarczej z Zachodem walka przenosi się ze sfery militarnej do sfery informacyjnej, a wygraną jest dominacja w kluczowych łańcuchach dostaw.

Źródło: FBI
Fot. FBI

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: