SZPIEG AL-KUDS SCHWYTANY W NIEMCZECH

Nowy raport dot. działania niemieckiego wywiadu krajowego wskazuje, że federalna policja w 2019 roku dokonała zatrzymania irańskiego szpiega Al-Kuds.

Opublikowany w ostatni piątek przez niemieckiego ministra spraw wewnętrznych raport z działalności wywiadu informuje, że „w lutym 2019 r. Federalny Urząd Policji Kryminalnej zastosował środek wykonawczy przeciwko osobie z Hesji podejrzanej o prowadzenie działań wywiadowczych w imieniu sił Al-Kuds. Śledztwo wciąż jest w toku”.

Niemcy od dawna są jednym z centrów działań szpiegowskich Iranu. Działania ta mają na celu m.in. pozyskiwanie nielegalnych towarów, a także technologii wykorzystywanej w BMR. Raport w części zatytułowanej „proliferacja” stwierdza, że państwa takie jak „Iran, Pakistan, Korea Północna i Syria nadal podejmują wysiłki, których celem jest uzupełnienie istniejących arsenałów, udoskonalenie zasięgu, możliwości zastosowania i skuteczności ich broni oraz opracowanie nowych systemów uzbrojenia. Starają się również uzyskać niezbędne produkty i odpowiednią wiedzę, między innymi poprzez nielegalne zamówienia publiczne składane w Niemczech”

Jednak, jak wskazuje raport nie tylko Iran prowadzi tego rodzaju działania. Dokument jasno podkreśla, że akty szpiegostwa dokonywane są także przez „kluczowych graczy w działaniach przeciwko Niemcom” tj. Rosję, Chiny oraz Turcję. „Szpiegowanie a także walka z ruchami opozycyjnymi w kraju i za granicą są nadal przedmiotem prac obcych służb wywiadowczych” można wyczytać w raporcie. „Celem działań oprócz BRM, są także informacje z obszarów polityki i wojska, a także biznesu i nauki”.

Przypadek zatrzymania przedstawiciela Al-Kuds w Niemczech nie jest wyjątkiem. W 2017 r. Pakistański obywatel Mustufa Haidar Syed-Naqfi został skazany przez berliński sąd na cztery lata i trzy miesiące więzienia za „pracę dla zagranicznej służby wywiadowczej”.

Źródło: JPost
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: