BYŁY SZEF MI6: HUAWEI MOŻE MIEĆ BLISKIE ZWIĄZKI Z CHIŃSKIM WOJSKIEM

Chińskie wojsko może mieć „bliskie” powiązania z globalnym koncernem Huawei, twierdzi były szef MI6, który również wezwał rząd Wielkiej Brytanii do zerwania wszelkich relacji z tym przedsiębiorstwem.

Były szef MI6 sir Richard Dearlove poinformował, że brytyjski rząd powinien jak najszybciej zmienić decyzję dot. przyznania Huawei’owi dostępu do infrastruktury 5G, argumentując, że powodem tejże zmiany jest kwestia bezpieczeństwa państwa.

„Niewątpliwie istnieje ścisły związek między chińskimi zdolnościami wojskowymi a firmą Huawei. Przedsiębiorstwo to nie jest zwykłą międzynarodową firmą telekomunikacyjną, to jedną z istotnych części chińskiego państwa.” – podkreślił sir Dearlove. Huawei jednak zaprzecza wszelkim doniesieniom o jakichkolwiek powiązaniach z chińskim podkreślając, że twierdzenia są „kategorycznie nieprawdziwe i bezpodstawne”.

Jak wskazują eksperci istnieje realna obawa, że jeśli Wielka Brytania zabroni Huawei rozbudowy infrastruktury 5G, Pekin może zareagować cyberatakiem. Na tego rodzaju działania może wskazywać fakt, że australijscy urzędnicy potwierdzili ostatnio, że ich rząd był celem cyberataku. Eksperci rzucają cień podejrzeń na Chiny – mógł być to bowiem odwet za to, że Australia zakazała Huaweiowi rozbudowy własnej sieci 5G.

Co istotne, to właśnie dziś (14 lipca) odbyło się posiedzenie brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym ministrowie podjęli decyzję o zablokowaniu współpracy z chińską firmą. Jak wynika z dokumentu podpisanego podczas obrad wszystkie urządzenia należące do Huawei’a, które zostały już zainstalowane w brytyjskiej sieci mają zostać z niej usunięte do 2027 roku.

Źródło: Telegraph
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: