ŚMIERĆ IRACKIEGO EKSPERTA OZNAKĄ NIEUDOLNOŚCI RZĄDU?

13 lipca w Iraku zastrzelono wiodącego krajowego eksperta ds. grup paramilitarnych. Zabójstwo wzbudziło obawy, że rząd iracki nie jest w stanie ograniczyć działalności bojówek w swoim kraju.

Zamordowany w poniedziałek Hisham al-Hashimi (47 lat) był wykształconym historykiem z Bagdadu, który specjalizował się w sprawach dot. irackich grup paramilitarnych. Był postrzegany jako wiodący ekspert ds. ISIS. W swojej karierze doradzał koalicji państw kierowanych przez USA w zakresie funkcjonowania wcześniej wspomnianego Państwa Islamskiego.

Począwszy od 2018 roku, al-Hashimi w swoich badaniach skupiał się Siłach Mobilizacji Ludowej (PMF), która liczy ponad 150 000 uzbrojonych członków z około 40 różnych bojówek szyickich. To właśnie oni pomogli rządowi irackiemu pokonać Państwo Islamskie w 2017 roku. Pomimo tego, że PMF okazał się niezwykle pomocny w odzyskaniu terytorium przejętego przez ISIS, Siły te odmówiły uznania władzy rządu w Bagdadzie i zdecydowały się na zachowanie posiadanej przez siebie broni i wpływów.

W ostatnich latach Al-Hashimi krytycznie wypowiadał się wobec PMF regularnie występując w irackich mediach. Prowadził również liczne kursy z zakresu walki z terroryzmem i doradzał rządowi irackiemu, a także kilku zagranicznym dyplomatom i dziennikarzom. Jak nieoficjalnie wiadomo ekspert od dłuższego czasu obawiał się o swoje życie. Jego najbliżsi wskazali, że zamordowany poważnie rozważał opuszczenie Bagdadu i przeprowadzkę do kontrolowanego przez Kurdów północnego Iraku.

Według doniesień prasowych al-Hashimi został zastrzelony przez dwóch bandytów poruszających się na motocyklu, gdy opuszczał swój dom w północnym Bagdadzie. Według naocznych świadków napastnicy strzelili do niego pięć razy przed opuszczeniem miejsca zbrodni.

Premier Iraku, Mustafa al-Kadhimi, w odniesieniu do całej sprawy zapowiedział, że jego administracja rozpocznie ogólnokrajową obławę w celu znalezienia zabójców al-Hashimi’ego. Zabójstwo zostało uznane za kolejny znak słabości rząd irackiego, który pod koniec zeszłego miesiąca aresztował 14 członków Kita’ib Hezbollah (skrzydło PMF) – 13 zatrzymanych zostało zwolnionych z aresztu już tydzień po całej akcji irackich antyterrorystów.

Źródło: Reuters
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: