CIA STRACIŁO WAŻNEGO AGENTA W IRANIE

Jak podaje portal Politico, Iran w ostatnim czasie przeprowadził egzekucję byłego pracownika Ministerstwa Obrony, który został skazany za szpiegostwo na rzecz CIA. Była to druga tego rodzaju egzekucja w ubiegłym miesiącu.

Według źródeł Politico Reza Asgari, były pracownik irańskiego Ministerstwa Obrony został stracony w zeszłym tygodniu. Rzecznik irańskiego sądu Gholamhossein Esmaili powiedział, że Asgari pracował w Departamencie zajmującym się irańską przestrzenią powietrzną – przeszedł na emeryturę w 2016 roku.

„W ostatnich latach swojej pracy miał związać się z CIA. Sprzedawał informacje o naszych pociskach … i wziął od nich pieniądze” – powiedział Esmaili. „Został złapany, osądzony i skazany na śmierć”.

W czerwcu br. Iran poinformował, że inny szpieg, Jalal Hajizavar, został powieszony w więzieniu w pobliżu Teheranu. Według nieoficjalnych doniesień Hajizavar – również były pracownik Ministerstwa Obrony – przyznał się w sądzie, że zapłacono mu za szpiegowanie dla CIA. Na jego winę wskazywały także dowody zabezpieczone przez irańskie władze w trakcie przeszukania dokonanego w jego mieszkaniu – amerykański sprzęt szpiegowski. Sąd skazał także żonę Hajizavara na 15 lat więzienia za jej udział w przekazywaniu informacji obcemu państwu. Wcześniej w 2016 r. Iran stracił naukowca nuklearnego, który również miał szpiegować na rzecz USA.

Źródło: Politico
Fot. CIA

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: