PRZYWÓDCY KATALOŃCZYKÓW ZHAKOWANI PRZEZ PEGASUSA

Jak wskazują hiszpańskie media, prywatne telefony wiodących katalońskich polityków niepodległościowych zostały zhakowane przy użyciu wysoce inwazyjnego oprogramowania zbudowanego przez kontrowersyjną izraelską firmę.

W poniedziałek brytyjska gazeta The Guardian i hiszpańska gazeta El País ujawniły efekt wspólnego dochodzenia dot. możliwych ataków hakerskich na telefony katalońskich polityków niepodległościowych. Wśród osób, które rzekomo miały zostać zhakowane był Roger Torrent – przewodniczący parlamentu Katalonii.

Atak na przywódców niepodległościowych dążeń Katalończyków najprawdopodobniej ponownie doprowadzi do ożywienia sporu z Madrytem. W tym kontekście należy także wspomnieć, że dążenia do uzyskania niepodległości przez Katalonię doprowadziły do poważnego kryzysu politycznego w 2017 roku.

Szacuje się, że około 50 procent populacji Katalonii chce oddzielić się od Hiszpanii. Madryt jednak odmówił uznania zasadności referendum w sprawie niepodległości zorganizowanego w 2017 r. Doprowadziło to do masowych protestów w całym kraju, które zakończyły się przemocą i tysiącami aresztowań. Według ekspertów był to najgłębszy kryzys polityczny od lat 70. XX wieku – w odpowiedzi na protesty rząd centralny zawiesił autonomiczny status Katalonii i aresztował wielu przywódców niezależnego ruchu.

Oprogramowanie, które miało być wykorzystane do cyberataku na polityków, to oczywiście powszechnie znany Pegasus. Organizacje zajmujące się obroną praw człowieka wielokrotnie informowały już, że autorytarne reżimy na całym świecie wykorzystują Pegasusa do szpiegowania dziennikarzy oraz działaczy politycznych. Do tej pory jednak producent oprogramowania tj. NSO Group, którego klientela składa się wyłącznie z agencji rządowych, zaprzecza wszelkim wykroczeniom i twierdzi, że jej produkty mają za zadanie wyłącznie zapewnić wsparcie rządom na całym świecie w szpiegowaniu terrorystów i przestępców.

Media wskazują na rząd Hiszpanii jako winnego ww. ataków. Jeśli okaże się to prawdą, oznaczałyby to, że po raz pierwszy, że członek Unii Europejskiej został powiązany z kontrowersyjnym wykorzystaniem izraelskiej technologii. Władze hiszpańskie, w tym rzecznik hiszpańskiego premiera, zaprzeczyły wszelkim doniesieniom. Hiszpańskie główne służby wywiadowcze, Narodowe Centrum Wywiadu, wydało w poniedziałek oświadczenie stwierdzające, że działa „w pełnej zgodności z systemem prawnym” i pod nadzorem Sądu Najwyższego Hiszpanii.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: