TIKTOK-OWY BAN PODETNIE SKRZYDŁA CHIŃSKIM SŁUŻBOM

„Chiny stracą „ważne narzędzie” szpiegostwa i inwigilacji, jeśli Ameryka i niektóre kraje Europy Zachodniej zdecydują się na „zbanowanie” chińskich aplikacji takich jak TikTok” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Robert O’Brien.

W ostatnim czasie amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien powiedział mediom, że administracja Donalda Trumpa „bardzo poważnie przygląda się” chińskim aplikacjom takim jak TikTok czy WeChat. „Zbanowanie chińskich aplikacji oznacza brak ważnego narzędzia pracy szpiegowskiej KPCh” – podkreślił O’Brien.

Ameryka nie jest jedynym państwem, które ma obawy w stosunku do chińskiego oprogramowania. Z zeszłym miesiącu Indie zakazały korzystania z 59 chińskich aplikacji, w tym TikTok i UC Browser, twierdząc, że naruszają one suwerenność, integralność i bezpieczeństwo kraju.

Jak wskazuje amerykański doradca poprzez aplikacje Chińczycy: „Zdobywają dane osobiste, prywatne oraz te najbardziej intymne. Mogą również mapować wszystkie relacje użytkowników” – powiedział O’Brien. Stwierdził również, że wszystkie informacje trafiają prosto do ogromnych baz danych w Chinach.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się także, informacje dot. cyberataków na sieć hoteli Marriott, w wyniku których skradzione zostały dane osobowe setek milionów ludzi, w tym ich numery paszportowe. Jak wskazują eksperci od cyberbezpieczeństwa była to kolejna akcja hakerów działających na zlecenie chińskiego rządu.

Źródło: Times of India
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: