BRYTYJSKI STUDENT ODTWORZYŁ POLSKĄ MASZYNĘ, KTÓRA ZŁAMAŁA ENIGMĘ

Student studiów magisterskich na Uniwersytecie Cambridge, Hal Evans, z powodzeniem zbudował pierwszą w pełni działającą replikę cyklometru – maszyny zbudowanej na początku lat 30. XX wieku przez polskich matematyków, mającą na celu odszyfrowanie tajnych wiadomości wysyłanych przez Niemców za pośrednictwem maszyn Enigma.

Maszyna rozmiaru dużego laptopa, z drutami, przełącznikami i wirnikami znajduje się obecnie u wykładowcy elektrotechniki na Uniwersytecie w Cambridge, Tim’a Flack’a. Maszyna częściowo zautomatyzuje proces identyfikacji i katalogowania wyników każdego możliwego fragmentu kodu Enigmy wyprodukowanego w pierwszych miesiącach istnienia niemieckiego protokołu szyfrującego.

Jak wyjaśnił Flack cyklometr był wczesnym przykładem kryptograficznego „geniuszu” i odegrał ogromną rolę w opracowaniu bomby kryptologicznej wykorzystanej do złamania Enigmy podczas II Wojny Światowej.

Oryginalny polski cyklometr został zbudowany przez zespół kierowany przez kryptologa Mariana Rejewskiego w latach 30. XX wieku w odpowiedzi na groźbę kolejnej wojny z Niemcami. W tym czasie Niemcy używali już maszyny Enigma do przesyłania zakodowanych wiadomości radiowych.

Protokół Enigmy został oparty na mechanizmie, który szyfrował 26 liter alfabetu. Nadawca wprowadzałby tekst na maszynie, a każda litera powodowała zaświecenie się innej litery na innej klawiaturze. Nowy tekst złożony z losowo podświetlanych znaków można wpisać w maszynę odbiornika, aby przekształcić tekst zaszyfrowany z powrotem w czytelny tekst.

Mechanizm, który przekształcał zwykły tekst w podświetlony tekst zaszyfrowany, został zdefiniowany przez złożony system wirników liter, reflektorów i płytek wtykowych. Jedna maszyna Enigma zazwyczaj dostarczana była z zestawem trzech wirników, z których każdy może być ustawiony na jedną z 26 liter alfabetu. Sposób ustawienia, ustawienia i uporządkowania wirników określił, które światło ma się włączyć, aby utworzyć tekst zaszyfrowany.

Podsumowując, istniały setki tysięcy sposobów skonfigurowania urządzenia przed wysłaniem wiadomości. Ta konfiguracja stanowiła klucz wiadomości i została udostępniona przez nadawcę i odbiorcę w celu odszyfrowania komunikacji. Aby wszystko było trudniejsze, Niemcy regularnie zmieniali klucz, sprawiając, że Enigmy była prawie nie do złamania.

Cyklometr stworzył ogromny katalog możliwości, obliczając i indeksując charakterystykę każdej ze 105 456 pozycji początkowych maszyny. Maszyna była bowiem w stanie automatycznie ułożyć wszystkie permutacje Enigmy. Po stworzeniu tej bazy danych potrzebne było ok. 10-20 min., aby dowiedzieć się, jaki był dzienny klucz dla niemieckich wiadomości.

„Niesamowitym osiągnięciem polskich matematyków było to, że stosując czystą matematykę, oraz dane pochodzące z przechwyconych wiadomości, udało im się wydedukować, w jaki sposób złamać Enigmę” – powiedział Flack. Pracę brytyjskiego studenta uznano za wyczyn, ponieważ nigdy wcześniej nie udało się tego nikomu dokonać – ze względu na koszty i złożoność mechaniczną odtworzenia oryginalnej maszyny.

Źródło: ZDNet
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: