ROSJA ZAANGAŻOWANA W BRYTYJSKIE WYBORY W 2019 ROKU

Brytyjski Minister Spraw Zagranicznych, Dominic Raab poinformował, że Rosja podejmowała działania mające na celu wywarcie wpływu na przebieg ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu Raab poinformował, że „na podstawie szeroko zakrojonej analizy rząd stwierdził, że jest niemal pewne, że Rosja próbowała ingerować w wybory parlamentarne w 2019 r. Jednym ze sposobów działania była kradzież rządowych dokumentów”.

„Dokumenty te były „poufne” i związane z toczącymi się negocjacjami handlowymi między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych. Dodał także, że obecnie w tej sprawie prowadzone jest szczegółowe śledztwo.

Oświadczenie MSZ odnosiło się do dokumentów, które ujrzały światło dziennie, gdy Jeremy Corbyn, ówczesny przywódca Partii Pracy, odniósł się do nich na konferencji prasowej podczas kampanii wyborczej w 2019 r. To właśnie wtedy jednoznacznie stwierdzono, że brytyjska Narodowa Służba Zdrowia była przedmiotem brytyjskiej oferty w rozmowach handlowych z USA.

Warto zwrócić uwagę, że przed oświadczeniem MSZ Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa funkcjonująca w brytyjskim Parlamencie zgodziła się na opublikowanie osobnego raportu na temat rzekomej ingerencji Rosji w politykę brytyjską.

Źródło: Politico
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: