WIELKIE WŁAMANIE NA TWITTERZE

W ubiegłym tygodniu Twitter ujawnił, że w wyniku działań hakerów zostały skradzione dane osobowe ośmiu użytkowników. Skradzione zostały numery telefonów oraz prywatne wiadomości. Być może jest to związane z zorganizowaną akcją włamania na konta znanych osób…

17 lipca Twitter poinformował w swoim wpisie na blogu, że hakerzy „wykonali atak polegający na pobraniu informacji o koncie” ośmiu użytkowników. Do ataku użyto narzędzia pn. „Twoje dane na Twitterze”. Ta funkcja umożliwia użytkownikom pobieranie ich danych osobowych i aktywności na Twitterze, w tym prywatnych wiadomości, numerów telefonów powiązanych z kontem, a także urządzeń używanych do logowania.

W tym samym tygodniu hakerzy przejęli również oficjalne konta wielu polityków, celebrytów i znanych biznesmenów – w tym Joe Bidena, Baracka Obamy, Elona Muska, Jeffa Bezosa i Kim Kardashian. Z ww. kont wysłano prośbę o przekazanie BitCoinów.

Chociaż Twitter nie podał nazwisk właścicieli ww. kont, podkreślił, że „kontaktuje się bezpośrednio z każdym właścicielem konta po wykonaniu szczegółowych ustaleń”. Stwierdzono również, że żadne z tych kont nie zostało zweryfikowane, co sugeruje, że osoby dotknięte problemem nie należały do „znanych” użytkowników.

„Jesteśmy zawstydzeni, rozczarowani, a przede wszystkim przepraszamy. Wiemy, że musimy pracować, aby odzyskać zaufanie naszych użytkowników i będziemy wspierać wszelkie wysiłki zmierzające do postawienia sprawców przed sądem” – poinformował przedstawiciel firmy.

Zarówno FBI, jak i stan Nowy Jork ogłosiły w czwartek śledztwo w sprawie włamania, które dotknęło również konta biznesowe Apple i Uber. W zależności od procedur bezpieczeństwa, które Twitter wdrożył przed incydentem, firmie może grozić dochodzenie w sprawie złamania warunków prywatności ze strony organów regulacyjnych w Kalifornii, lub pozwy sądowe ze strony poszkodowanych użytkowników.

Firma poinformowała, że atakujący zaatakowali wcześniej 130 kont na Twitterze za pomocą inżynierii społecznej, którą zdefiniowała jako „celowe manipulowanie ludźmi w celu wykonania określonych czynności i ujawnienia poufnych informacji”. W przypadku 45 z tych kont napastnicy „byli w stanie zainicjować resetowanie hasła, zalogować się na konto i wysłać tweety”.

Dodał, że hakerzy mogli próbować sprzedać niektóre z danych zhakowanych użytkowników, co wydaje się potwierdzać raport New York Times, który twierdził, że przestępcy początkowo uzyskali dostęp do wewnętrznego narzędzia wsparcia Twittera, aby kupić pożądane nazwy użytkowników w mediach społecznościowych.

Źródło: FT
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: