CHINY OSKARŻONE O „CYFROWY AUTORYTARYZM”

Raport amerykańskiego Senatu zarzuca Chinom „cyfrowy autorytaryzm” – wykorzystywanie technologii nie tylko do śledzenia własnych obywateli, ale także do wywierania władzy poza swoimi granicami.

W raporcie znalazło się ostrzeżenie dot. rosnącego wpływu Chin na sferę cyfrową, który może wkrótce „przyćmić” demokrację w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata. Szczególną uwagę, poświęcono kwestiom technologii nadzoru, wykorzystywanych przez Chiny.

W całej sprawie kluczową kwestią są napięte relacje między USA i Chinami, nie tylko w związku z rolą chińskich firm technologicznych, ale także w związku z pandemią koronawirusa i eskalującą wojną handlową. Nie można też nie wspomnieć, o kwestii presji USA na inne kraje w zakresie zablokowania Huawei dostępu do sieci komórkowych.

Sam raport, zlecony przez senatora Boba Menendeza, ostrzega, że Chiny mogą zmienić zasady działania Internetu, chyba że USA i ich sojusznicy nie wyrażą jednoznacznego sprzeciwu. „Stany Zjednoczone są teraz na krawędzi utraty cyberprzyszłości na rzecz Chin. Jeśli Chiny będą nadal doskonalić narzędzia cyfrowego autorytaryzmu i będą w stanie skutecznie je wdrażać zarówno w kraju, jak i za granicą, to Chiny, a nie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, będą kształtować cyfrowe środowisko” – powiedział senator.

Dokument informuje, że Pekin zainwestował już w technologię monitoringu cyfrowego, która została wyeksportowana do krajów takich jak Wenezuela, Zimbabwe i Uzbekistan. W tym samy czasie wiele największych platform technologicznych na świecie takich jak – Google, Twitter i Facebook – jest w Chinach zakazanych.

Leslie Vinjamuri, ekspertka z think tanku Chatham House, w odniesieniu do całej sprawy poinformowała, że: „Raport sugeruje, że demokraci byliby surowi dla Chin, gdyby ich partia objęła władzę po wyborach w 2020 roku. Sugeruje także zestaw silnych polityk, które będą wywierać większy nacisk na Europę, aby podążała za Stanami Zjednoczonymi. Jest to w zasadzie wezwanie do broni dla Stanów Zjednoczonych, aby chronić nie tylko siebie i swoje firmy technologiczne, ale także poprowadzić kampanię dla wszystkich demokracji”.

Źródło: BBC
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: