LIBIA: ZWOLNIENIE 2-ÓCH ROSYJSKICH OBYWATELI ZATRZYMANYCH ZA SZPIEGOSTWO

Wspierany przez ONZ libijski GNA wkrótce uwolni dwóch rosyjskich agentów oskarżonych o szpiegostwo. Maxim Shogali i Samer Seifan są przetrzymywani w Libii od ponad roku. GNA oskarżyła dwóch Rosjan o zebranie informacji wywiadowczych o działaniach, które zaszkodziły bezpieczeństwu państwa.

Dwaj mężczyźni według służb wywiadowczych GNA, pracują dla rosyjskiej firmy należącej do Jewgienija Prigożina, który stoi na czele rosyjskiego prywatnego kontrahenta wojskowego Grupy Wagnera. Mileli rzekomo codziennie wysyłać swoim przełożonym raporty o sytuacji gospodarczej i wojskowej w Libii.

Moskwa zaprzeczyła wszelkim zarzutom, zwracając uwagę, że obaj Rosjanie pracują dla Fundacji Ochrony Wartości Narodowych, grupy badawczej zajmującej się sytuacją humanitarną, kulturalną i polityczną Libii. Ponadto, domagała się natychmiastowego uwolnienia dwóch Rosjan i oskarżyła GNA o złamanie porozumień wiedeńskich i norm dyplomatycznych poprzez niedopuszczenie do odwiedzin dwóch obywateli Rosji przetrzymywanych w Trypolisie od ponad roku.

Sprawa jest jedną z kości niezgody między obiema stronami. GNA protestowało przeciwko wsparciu Rosji dla Khalify Haftara, który próbował podbić Trypolis. Moskwa zaprzeczyła poparciu którejkolwiek ze stron, jednak to właśnie Grupa Wagnera wysłała do Libii blisko 2000 zagranicznych najemników, aby wesprzeć militarną potęgę Haftara.

Źródło: The North Africa Post
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: