RAPORT WIELKIEJ BRYTANII DOT. ROSYJSKICH DZIAŁAŃ WYWIADOWCZYCH

21 lipca Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa funkcjonująca w brytyjskim parlamencie opublikowała długo oczekiwany raport dot. rosyjskich działań mających bezpośredni wpływ na politykę Wielkiej Brytanii.

Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa została powołana do nadzorowania pracy agencji wywiadowczych działających w Wielkiej Brytanii. Prawie wszystkie jej spotkania odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a powstające w niej dokumenty są dokładnie weryfikowane przez podległe służby. Zgodnie z prawem Komisja nie może upubliczniać swoich raportów bez uprzedniego przedłożenia ich do zatwierdzenia brytyjskiej Kancelarii obsługującej Premiera.

W przeszłości zatwierdzanie raportów Komisji przez premiera zajmowało nie więcej niż 10 dni. W przypadku tego dokumentu, który dotyczy – między innymi – rosyjskiej ingerencji w brytyjską politykę, trwało to jednak znacznie dłużej. Został on przekazany premierowi 17 października 2019 roku, ale ze względu na wybory nie został wtedy zatwierdzony. Raport został oficjalnie opublikowany 21 lipca 2020 r. po licznych opóźnieniach. Według obserwatorów politycznych rząd nie chciał mierzyć się z niewygodnymi wnioskami zawartymi w raporcie.

Podobnie jak wszystkie tego typu dokumenty, ten również zostanie upolityczniony i wykorzystany przez główne partie Wielkiej Brytanii przeciwko swoim rywalom. Pokazuje bowiem, że nie tylko brytyjskie, ale i zachodnie agencje wywiadowcze pozostają niezdolne do zwalczania internetowych operacji przeprowadzanych przez podmioty rosyjskie mające na celu wpływanie na zachodnią politykę na masową skalę.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że do tej pory zachodnie służby dobrze radziły sobie z rosyjskimi zapędami. Jednak od czasu Zimnej Wojny minęło wiele lat i znaczna część czołowych zachodnich ekspertów ds. Rosji przeszła na emeryturę lub zmarła. Ponadto ataki z 11 września 2001 r. zwróciły uwagę zachodnich wywiadów na problematykę terroryzmu grup takich jak Al-Kaida. Tymczasem w Moskwie prezydent Władimir Putin, były oficer KGB, odbudowywał państwo i starał się odzyskać utracony międzynarodowy prestiż. Jego plan był wzorowany na poradnikach rosyjskich służb: destabilizowanie narodów zachodnich poprzez operacje psychologiczne, które uwydatniają istniejące tendencje ekstremistyczne z lewej lub prawej strony.

W raporcie wyraźnie wskazano, że środowisko wirtualne, a w szczególności media społecznościowe, były głównymi kanałami działań rosyjskich operacji psychologicznych w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że wybory prezydenckie w USA w 2016 r. stanowiły tylko jeden z elementów rosyjskiej strategii mającej na celu destabilizację polityczną kluczowych krajów zachodnich. Co więcej, w czasie, gdy Zachód wykorzystywał media społecznościowe do zbierania informacji, Rosja zdobyła doświadczenie w wykorzystywaniu tych platform do wywierania wpływu na politykę na masową skalę. Brak zrozumienia dynamiki mediów społecznościowych przez międzynarodowych graczy dodatkowo przyczynił się do ich niezdolności do powstrzymania rosyjskich postępów.

Ponadto, raport dostarcza wyraźnych dowodów na to, że brytyjskie służby nie doceniły stopnia, w jakim Wielka Brytania stanowiła cel dla rosyjskiego wywiadu. Jest to istotne z dwóch powodów: po pierwsze, pokazuje, że rosyjskie służby dysponują środkami i możliwościami technicznymi, aby zaatakować wiele krajów naraz. Po drugie, pokazuje, że inne kraje powinny wziąć pod uwagę możliwość tego rodzaju ataku. Jeśli Wielka Brytania była głównym celem, istnieją spore szanse, że Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Kanada i wiele innych również zostały poddane rosyjskim operacjom wpływów online.

Na koniec – raport pokazuje, że służby Wielkiej Brytanii nie wiedzą w jaki sposób zająć się problemem. Wymagałoby to gruntownego przemyślenia sposobu prowadzenia operacji w coraz bardziej cyfrowym świecie, w którym dezinformacja szybko staje się bronią w rękach innych państw.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Źródło: Independent.gov
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: