FBI: UJAWNIONO 11 LAT CHIŃSKIEGO SZPIEGOSTWA GOSPODARCZEGO

Dwóch obywateli Chin zostało umieszczonych na liście poszukiwanych przez FBI za 11 lat szpiegostwa gospodarczego, kradzieży własności intelektualnej, wymuszeń i oszustw komputerowych.

Li Xiaoyu i Dong Jiazhi zostali oskarżeni przez ławę przysięgłych za ich wysiłki na rzecz wsparcia chińskiego wywiadu. 27-stronicowy akt oskarżenia to tylko wierzchołek góry lodowej, mającej na celu uzasadnienie sprawy. Akt nie przekazuje jednak szczegółowych informacji po to, aby nie pokazywać ChRL, czego USA dowiedziało się na temat prowadzonych przez nich aktywności.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej Departamentu Sprawiedliwości dnia 21 lipca, działalność chińczyków została wykryta, kiedy z powodzeniem przeniknęli do siedziby Departamentu Energii w stanie Waszyngton w 2015 i 2018 roku. Mieli wtedy zbierać informacje o sieci, personelu i kontach administratorów. Śledztwo, które zostało wszczęte po tych wydarzeniach wykazało, że ich działania sięgają nawet 2009 roku.

Należy zauważyć, że Chiny wydały dokument strategiczny o nazwie „Chiny 2025”, w którym określono kluczowe dla rozwoju sektory przemysłowe. Amerykański zastępca prokuratora generalnego John C. Demers w swoich uwagach odnoszących się do aktu oskarżenia podkreślił, że: „Nic dziwnego, że włamania były ukierunkowane na branże opisane w dokumencie. Plan wymaga podejścia opartego na innowacjach, których w Chinach brakuje, a przypadki takie jak ten pokazują, że jest to zwyczajna mapa drogowa dla kradzieży”.

Ingerencje w tym przypadku dotyczyły 8 z 10 sektorów technologicznych określonych w planie: technologie informacyjne nowej generacji, robotyka i zautomatyzowane obrabiarki, samoloty i komponenty samolotów, statki morskie i sprzęt inżynierii morskiej, pojazdy czystej energii, nowe materiały, biotechnologia i zaawansowana kolej.

Akt oskarżenia wskazuje również, że wysiłki Li i Donga koncentrowały się nie tylko na Stanach Zjednoczonych, ale także na 10 innych krajach – Wielkiej Brytanii, Australii, Belgii, Niemczech, Japonii, Litwie, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Korei Południowej. Departament Sprawiedliwości wskazał, że w ciągu 11 lat skradziono miliony dolarów własności intelektualnej i terabajty danych. W ostatnim czasie jednak wysiłki chińskiego wywiadu skoncentrowane były na badaniu COVID-19, czego dowodem jest szczegółowa narracja aktu oskarżenia o ukierunkowanych atakach na firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne.

Źródło: Washington Post
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: