BYŁY SZEF MOSSADU: IRAŃSKICH AMBICJI NUKLEARNYCH NIE DA SIĘ UKRÓCIĆ

Shabtai Shavit, były szef Mossadu, powiedział, że Izrael i świat nie mogą powstrzymać Iranu przed tworzeniem swojego arsenału nuklearnego i zamiast tego powinni skupić się na ustanowieniu skutecznego mechanizmu odstraszania.

Shavit, który ma obecnie 80 lat, awansował w szeregach tajnej agencji wywiadowczej i został jej szefem w 1989 roku. Ustąpił w 1996 roku, a jego następcą został Danny Yatom. Shavit rzadko udzielał się medialne od czasu przejścia na emeryturę. Jednak na początku miesiąca udzielił wywiadu Davidowi Horovitzowi, założycielowi gazety The Times of Israel.

Wywiad miał związek z promocją jego najnowszej książki wydanej w języku hebrajskim w 2018 r., która już we wrześniu ma zostać udostępniona w języku angielskim. W wywiadzie Shavit ostro krytykuje premiera Izraela Benjamina Netanjahu, którego oskarża o „niepodejmowanie kluczowych decyzji”. Podkreśla, że pod przywództwem Netanjahu pozycja Izraela „należy do najgorszych od dziesięcioleci” na arenie międzynarodowej. Sojusz z USA jest również wątpliwy, ponieważ reelekcja prezydenta Donalda Trumpa w listopadzie br. stoi pod dużym znakiem zapytania.

W kwestii Iranu Shavit mówi, że jest zobowiązany przemawiać nie jako polityk lub osoba publiczna, ale jako były oficer wywiadu, a tym samym rozważa najgorszy możliwy scenariusz dla Izraela. Twierdzi, że “Najgorszą sytuacją jest odmowa porzucenia ambicji stworzenia arsenału nuklearnego przez Teheran. „Jeśli Iran zdecyduje się dążyć do realizacji swojego celu, Izraelowi byłoby bardzo trudno zapobiec takiej ewentualności. Jednakże, to właśnie państwo żydowskie mogłoby potencjalnie powstrzymać Iran przed użyciem broni jądrowej”.

Dodaje, że głównym sposobem wpłynięcia na działania Iranu jest osłabienie jego „wpływów i statusu” w regionie, przede wszystkim w stosunku do Arabii Saudyjskiej oraz Turcji.

Źródło: Times of Israel
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: