SHIN BET INWIGILOWAŁO ZWYKŁYCH OBYWATELI

Według raportu Channel 13, Shin Bet miało możliwość inwigilacji zwykłych obywateli Izraela w ramach kampanii prowadzonej przeciwko Państwu Islamskiemu. Wszystko wskazuje na to, że pomimo zatwierdzenia kampanii przez izraelskie Ministerstwo Sprawiedliwości, działania służby nie były nadzorowane.

Przedstawiciel Channel 13 wskazywał, że służba bezpieczeństwa Shin Bet śledziła dużą liczbę obywateli przez co najmniej 2,5 roku i miała dostęp do zawartości ich telefonów. Jak wynika z opublikowanego w ostatnim czasie raportu, uzyskane w ten sposób informacje zostały wykorzystane przeciwko podejrzanym we wnioskach o zgodę na podsłuchy i nakazy. Według raportu te same metody są obecnie wykorzystywane do śledzenia pacjentów z koronawirusem i osób, z którymi się kontaktują.

Shin Bet, kierowany przez Nadava Argamana, zainicjował całą kampanię kilka lat temu w celu „walki z ISIS”. Dokument wskazuje na możliwość śledzenia większości obywateli w kraju. Co istotne, zgodę na przeprowadzenie całej kampanii miała wydać specjalna komisja działająca w izraelskim Ministerstwie Sprawiedliwości.

Shin Bet początkowo otrzymał pozwolenie na szpiegowanie obywateli przez okres sześciu miesięcy – ale zezwolenie było wielokrotnie odnawiane i może wciąż obowiązywać. Izraelski resort sprawiedliwości w odniesieniu do całej sprawy poinformował, że: „Metody Shin Bet w walce z terroryzmem są stanowione przez prawo, a ujawnianie ich może poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu. Wszystkie działania tej służby ratują życie wielu izraelskim obywatelom i mieszkańcom”.

Źródło: Haaretz
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: