OCHŁODZENIE NA LINII ROSJA – CHINY?

Rosja wstrzymała dostawy rakiet ziemia-powietrze S-400 dla chińskiego wojska, donosi agencja informacyjna ANI. Na ten moment nie wiadomo, kiedy oraz czy Rosja zdecyduje się na wznowienie dostaw.

Jak wynika z doniesień medialnych, Chiny miały poinformować, że Rosja została zmuszona do podjęcia takiej decyzji, ponieważ obawiała się, że dostawa systemów rakietowych S-400 w tym czasie wpłynie na działania przeciwepidemiczne i sprawi znaczne „kłopoty” ChRL.

W rzeczywistości sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zawieszenie dostaw nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja oskarżyła Chiny o szpiegostwo, mimo że oba narody łączyły przez lata dość dobre stosunki.

Zarzut Rosjan wobec Chin pojawił się po tym, jak rosyjskie władze uznały, że prezydent Arktycznej Akademii Nauk Społecznych w Sankt Petersburgu Valery Mitko przekazywał tajne materiały chińskiemu wywiadowi.

Dla przypomnienia uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony przeciwrakietowej na świecie, system S-400 „Triumf” jest w stanie niszczyć cele z odległości do 400 kilometrów i wysokości do 30 kilometrów.

Źródło: ANI
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: