USA: KOLEJNY CHIŃSKI AGENT OSKARŻONY

Jeden z obywateli Singapuru przyznał się przez amerykańskim sądem do wykonywania pracy jako agent chińskiego wywiadu. To już kolejny (i na pewno nie ostatni) incydent w narastającym konflikcie pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem.

Jun Wei Yeo, znany również jako Dickson Yeo, przyznał się w piątek w sądzie federalnym do wykonywania działań jako nielegalny agent rządu chińskiego. Jak wskazał Departament Sprawiedliwości w swoim oświadczeniu zatrzymany działał w latach 2015-2019. W akcie oskarżenie widnieje wzmianka, że rzekomo wykorzystywał swoją pracy w USA jako przykrywkę do zbierania cennych, niepublicznych informacji dla chińskiego wywiadu.

Wraz z przyznaniem się do winy, Dickson Yeo, poinformował, że jego praca skupiała się głównie na poszukiwaniu Amerykanów z poświadczeniem bezpieczeństwa na wysokim poziomie i nakłaniania ich do pisania raportów dla fałszywych klientów. Kontakty podejmował za pośrednictwem portalu LinkedIn.

Według dokumentów sądowych został zwerbowany przez chiński wywiad w 2015 r. W tym też czasie był doktorantem na prestiżowym singapurskim uniwersytecie – jego badania dot. chińskiej polityki zagranicznej. To właśnie podczas jeden z prezentacji efektów swojej pracy naukowej nawiązał kontakt z osobami, którzy przedstawili się jako pracownicy jednego z chińskich think tanków.

Źródło: BBC
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: