MI6 PRZEPRASZA ZA BŁĘDY SWOJEGO PERSONELU

Dwóch członków personelu MI6 podjęło „niewłaściwą” próbę interwencji w postępowaniu sądowym z udziałem organizacji praw człowieka z siedzibą w Irlandii Północnej.

W ubiegłym roku cztery organizacja praw człowieka (m.in. Pat Finucane Centre, Privacy International i Reprieve) zwróciły się do Investigatory Powers Tribunal (IPT) – trybunału badającego sprawy związane ze służbami specjalnymi – ze skargą dot. polityki zezwalającej brytyjskim służbom specjlanym na upoważnianie informatorów do popełnienia poważnych przestępstw.

W grudniu 2019 r. IPT orzekł przeciwko skarżącym. Organizacje praw człowieka nie zamierzały jednak odpuścić – odwołały się od decyzji IPT do Sądu Apelacyjnego. W całej sprawie kluczowy jest jednak inny element…

Dwóch pracowników MI6 skontaktowało się z przedstawicielem IPT w marcu 2019 r. celem zgłoszenia swoich “zastrzeżeń” do przekazanych do IPT raportów odnoszących się do ich działań. Sekretarz IPT w odniesieniu do całej sprawy powiedział, że: „niewłaściwe jest, aby MI6 próbowała interweniować w toczącym się postępowaniu sądowym w taki sposób”.

MI6 za całą sprawę przeprosiła i poinformowała, że tego rodzaju wypadki nie będą się zdarzały w przyszłości.

Źródło: Belfast Telegraph
Fot. Wikipedia

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: