NOWY SZEF MI6 – RICHARD MOORE

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Turcji, Richard Moore, został mianowany na stanowisko szefa MI6. Ma zastąpić Sir Alexa Youngera, który będzie kierował służbą do końca bieżącego roku.

57-letni Richard Moore, obecnie dyrektor w Ministerstwie Spraw Zagranicznych nie był oczywistym wyborem. Downing Street miało bowiem pierwotnie mianować na to stanowisko Toma Hurda, starszego urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i co ważne kolegę szkolnego Borisa Johnsona.

Co ważne, do tej pory żadna kobieta nie kierowała MI6 w jej 111-letniej historii. Nie można jednak nie wspomnieć, że podczas obecnego procesu wyboru szefa typowano również dwie potencjalne kandydatki Dame Karen Pierce i Madeleine Alessandri. Zostały one jednak awansowane na inne stanowiska w rządzie – jako ambasador Waszyngtonu i stały sekretarz w Biurze Irlandii Północnej.

Moore był ambasadorem w Turcji od stycznia 2014 r. do grudnia 2017 r. Pełnił także funkcję zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie i dołączył do MI6 w 1987 roku. Według źródeł zbliżonych do rządu wielu sądzi, że Moore przyniesie „empatię insidera, ale perspektywę outsidera”. Dlaczego tak? Ponieważ formalnie opuścił on MI6 około 10 lat temu, aby rozpocząć karierę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ogłaszając nominację, Dominic Raab, sekretarz ds. zagranicznych, powiedział, że Moore wróci do MI6 „z ogromnym doświadczeniem i będzie nadzorował pracę, której efekty są kluczowe dla bezpieczeństwa i dobrobytu Wielkiej Brytanii”. Formalnie nowy szef jest powoływany przez premiera i MSZ na podstawie rekomendacji komisji nominacyjnej złożonej z urzędników, co ma na celu zmniejszenie możliwości ingerencji politycznej.

Moore ma rozpocząć pracę jesienią i ma służyć przez pięć lat. Jak wskazują nieoficjalne media Moore będzie nadal koncentrował się na wykorzystaniu technologii do uzyskiwania informacji, co odzwierciedla fakt, że tradycyjne podejście polegające na umieszczaniu tajnych agentów w obcym kraju stało się trudniejsze do utrzymania w erze, w której wystarczy chwila, aby przeszukać czyjąś przeszłość w Internecie.

Źródło: The Guardian
Fot. SIS

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: