ROSJA, KOREA I CHINY OBJĘTE NOWYMI SANKCJAMI UE

Unia Europejska nałożyła w czwartek sankcje polegające na zakazie wjazdu na jej teren na jeden z departamentów wywiadu wojskowego Rosji oraz kilku firm z Korei Północnej oraz Chin w związku z ich podejrzeniem o udziałem w cyberatakach na całym świecie.

W swoich pierwszych sankcjach związanych z cyberprzestępczością UE obwiniła departament ds. technologii specjalnych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W uzasadnieniu państwa UE zarzuciły Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, że w czerwcu 2017 roku dokonał dwóch cyberataków, które uderzyły w kilka firm w Europie, powodując duże straty finansowe. Służba ta jest również oskarżona o dwa cyberataki na ukraińską sieć energetyczną w 2015 i 2016 roku. Co ważne, cztery osoby pracujące dla rosyjskiego wywiadu wojskowego zostały bezpośrednio objęte sankcjami za rzekomy udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 roku.

W odniesieniu do Korei Północnej – firma Chosun Expo została ukarana z powodu podejrzenia o wspieranie Grupy Lazarus, która jest uważana za odpowiedzialną za serię poważnych ataków na całym świecie, w tym za kradzież w 2016 r. z konta Bangladesh Bank w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku aż 81 milionów dolarów. Firma ta rzekomo ma być też sprawcą ataku na hollywoodzkie studio filmowe Sony w celu uniemożliwienia projekcji satyrycznego filmu o północnokoreańskim przywódcy w 2014 roku. Nie można również nie wspomnieć, że amerykański Departament Skarbu w zeszłym roku nałożył sankcje na Lazarus Group i dwie inne północnokoreańskie grupy hakerskie m.in. za ich rzekomy udział w atakach na ww. studio i bank.

Sankcje UE uderzyły również w chińską firmę Haitai Technology Development, która została oskarżana o wspieranie cyberataków pn. operacja Cloud Hopper – mającą na celu kradzież poufnych danych handlowych z międzynarodowych koncernów na całym świecie. Ukarano też dwie osoby z Chin, które miały być zaangażowane w te ataki.

Sankcje obejmują zakazy podróży i zamrożenie aktywów. Osoby, firmy i inne podmioty z UE nie mogą udostępniać funduszy osobom znajdującym się na czarnej liście.

Źródło: Reuters
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: