SOJUSZ PIĘCIORGA OCZU INTENSYFIKUJE SWOJE DZIAŁANIA

Sojusz Pięciorga Oczu („Five Eyes”) analizuje możliwości: włączenia Japonii w swoje działania oraz rozszerzenia w postaci nawiązywania stosunków gospodarczych wśród państw, które gromadzą kluczowe rezerwy strategiczne.

Kryzys związany z epidemią COVID-19 ujawnił kluczowe strategiczne zależności Zachodu od Chin. W celu zmniejszenia stopnia uzależnienia już w najbliższym czasie mają zostać ogłoszone plany znacznego zwiększenia produkcji rzadkich i półrzadkich metali w Australii, Kanadzie i Ameryce. Surowce krytyczne są bowiem kluczowymi składnikami szerokiej gamy produktów konsumenckich, w tym telefonów komórkowych, laptopów i telewizorów, i mają szerokie zastosowania obronne (np. w silnikach odrzutowych, satelitach, laserach i pociskach). Według US Geological Survey, w ciągu ostatniej dekady Chiny odpowiadały średnio za ponad 90% światowej produkcji i dostaw metali ziem rzadkich.

Potencjał do poszerzenia roli Sojuszu utworzonego w 1941 r., jest częścią rosnącego zainteresowania brytyjskich oraz australijskich konserwatystów utworzeniem spójnego politycznego i gospodarczego tworu, który będzie bezpośrednio konkurował z Chinami.

Pomysł utworzenia swoistego „bloku wolnego handlu” uzyskał poparcie Andrew Hastiego, przewodniczącego wspólnej komisji wywiadu australijskiego parlamentu i wieloletniego krytyka Chin. Na jednym z seminariów dot. uniezależnienia się od produkcji z Chin, podkreślał, że: „Po dokonaniu przeglądu łańcuchów dostaw i ustaleniu słabych punktów, zrozumiemy, gdzie możemy pokonać nasze słabości. Istnieje potencjał do zbudowania bloku wolnego handlu. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zbudować tego rodzaju twór”.

Równolegle, jedną z rozpatrywanych propozycji jest włączenie Japonii i stworzenie z niej szóstego partnera w zakresie wymiany danych wywiadowczych. Propozycja ta została złożona przez japońskiego ministra obrony Tarō Kōno i została przyjęta z zadowoleniem przez  przewodniczącego specjalnej komisji do spraw zagranicznych. Minister ten w swoim przemówieniu ostrzegał, że rozwój chińskiej gospodarki umożliwił Chinom kupowanie zagranicznych firm technologicznych, dodając, że są to: „Działania, które musimy uważnie monitorować. Partnerstwa technologiczne z krajami takimi jak Wielka Brytania będą miały kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania aktywności Chin”. Dodał, że Chiny próbują uniezależnić się od gospodarki amerykańskiej poprzez szybkie usługi przesyłania pieniędzy, wprowadzenie własnego Internetu i wprowadzenie chińskiego porządku międzynarodowego.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: