MOSSAD ROŚNIE W SIŁĘ – IDF SIĘ KURCZY

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o wydatkach izraelskiego wywiadu, który daleko przekroczył zaplanowany budżet. Co ciekawsze dzieje się to w momencie, gdy wydatki na siły zbrojne (IDF) są zmniejszane. Całej sprawie nie sprzyja m.in. globalny kryzys.

Różnica między zaplanowaną kwotą (1,5 mld), a faktycznymi wydatkami (2,6 mld) wynosi prawie miliard dolarów. Podczas gdy, agencja szpiegowska rozwija swoje skrzydła, siły zbrojne (IDF) muszą ciąć koszty, rezygnując z wielu zaplanowanych programów modernizacyjnych lub całkowicie zaprzestając realizacji pewnych projektów.

Raport State Comptroller ujawnia słowa sprawującego pieczę nad Mossadem Yossi Cohena, który informuje o chęci zrobienia więcej dla dobra państwa. Jego pozycja jest tak silna, że w czasie rozmowy z osobą odpowiedzialną za zasoby i planowanie w tejże organizacji padają słowa bardzo śmiałe – Ministerstwo Finansów dostarcza wywiadowi środków całkowicie bez wiedzy armii. Co więcej, raport zwraca uwagę, że zakupione przez wywiad materiały warte wiele milinów szekli znajdowały się zatem całkowicie poza jakąkolwiek kontrolą izraelskich instytucji. Nic więc dziwnego, że zrodziło to wiele pytań po co w zasadzie tak duże wydatki i czemu one służą. Zostały one przypisane silnym związkom między Benjaminem Netanjahu, a samym Cohenem. Może to wskazywać na obopólne korzyści wyżej wspomnianych.

Mossad chce się rozwijać, przy okazji na pewne sposoby współpracując z urzędującym premierem, co potwierdzają słowa szefa Pionu Logistyki: „personel operacyjny nie zwiększył się znacząco, ale pomocniczy już tak”.

Kolejnym fascynującym elementem raportu jest informacja o chęci przeniesienia siedziby Mossadu z Glilot, w inne miejsce. Wytypowanych zostało siedemnaście potencjalnych lokalizacji. Przy gwałtownym rozrośnie jego struktur problem stanowiło gigantyczne zapotrzebowanie na przestrzeń biurową. Podpisana została umowa między wywiadem, a Izraelskim Urzędem ds. Ziemi i – ponownie – Ministerstwem Finansów. Trójstronna umowa wskazywała na pokrycie zapotrzebowania agencji w zakresie zapotrzebowania na powierzchnię budowlaną. W najbliższych latach powstać ma wiele biur, siłowni, podziemny garaż, centralna kuchnia, terminal, laboratoria i jeden obiekt, który jest strukturą niezidentyfikowaną.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Izraela według wielu obserwatorów powinna uważniej śledzić i nadzorować rozwój Mossadu, ponieważ jest on częścią długoterminowej wizji strategicznej kraju. Raport obejmuje okres od sierpnia 2016 r. do maja 2018 r. Większość polityków i instytucji nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za niejasności, jednakże kluczowym podmiotem jest tu Ministerstwo Wywiadu, które samo przyznaje, że nie ma ono na działalność wywiadu dużego wpływu.

Źródło: JPost
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: