IRAN PRĘŻY MUSKUŁY – W MANEWRACH UŻYTO POCISKI BALISTYCZNE

Pod koniec lipca Irańska Gwardia Rewolucyjna, podczas ćwiczeń wojskowych, wystrzeliła podziemne pociski balistyczne. Nagranie z drona pokazało dwa pociski wystrzelone z zakrytych miejsc na pustynnym płaskowyżu w środkowym Iranie.

W ramach irańskich ćwiczeń Payambar-e Azam 14 (Wielki Prorok) w państwowej telewizji wyemitowano krótki filmik, pokazujący wystrzelenie pocisków w kierunki repliki amerykańskiego okrętu USS Nimitz. Inne nagrania z ćwiczeń pokazywały łodzie motorowe okrążające replikę, komandosów zjeżdżających na linie na pokładzie statku oraz nurków operujących pod wodą.

Powszechnie uważa się, że większość irańskiego arsenału ukryta jest w podziemnych silosach. W przypadku zakończonych manewrów wojskowych udało się jednak wstępnie ustalić, że lokalizacja baterii znajduje się w pobliżu miasta portowego Bandar Abbas. Niestety, nie udało się jednak zidentyfikowano pocisków używanych w ćwiczeniach wojskowych Iranu.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych potępiła „nieodpowiedzialne i lekkomyślne zachowanie Iranu”, nazywając je próbą „zastraszenia i przymusu”. Ostrzał wywołał bowiem alarm wojskowy w dwóch kwaterach centralnych CENTCOM – w bazie lotniczej Al-Dhafra w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i bazie lotniczej Al-Udeid w Katarze. „Incydent trwał kilka minut” – powiedziała rzeczniczka Centralnego Dowództwa Beth Riordan.

Irańska agencja informacyjna opublikowała grafikę przedstawiającą amerykańskiego lotniskowca w kształcie trumny z namalowanym zestawem celowników i podpisem, w którym cytuje się Ajatollaha Chamenei’ego, który obiecał pomścić amerykański atak, w których zabity został Sulejmani.

Źródło: Debka
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: