DEPARTAMENT STANU ŚLEDZI ROSYJSKIE DZIAŁANIA DEZINFORMACYJNE

Jak wskazuje opublikowany w środę najnowszy raport amerykańskiego Departamentu Stanu, Rosja nadal wykorzystuje sieć serwisów proxy do rozpowszechniania prokremlowskiej dezinformacji i propagandy w USA i innych państwach Zachodu.

Najnowszy raport Departamentu Stanu jest jednym z najbardziej szczegółowych – jak dotąd – wyjaśnień administracji Trumpa na temat tego, w jaki sposób Rosja rozpowszechnia dezinformację. Raport unika jednak poruszania tematu rosyjskiego wpływu na wyniki wyborów np. w USA.

Większa część raportu skupia się na ekosystemie stron internetowych, o charakterze spiskowym, które Rosja wykorzystuje lub kieruje do szerzenia propagandy na różne tematy. Należą do nich m.in. internetowe czasopismo o nazwie Fundacja Kultury Strategicznej oraz inne strony internetowe, takie jak Canada Global Research. Co ważne, sekretarz stanu Mike Pompeo, w odniesieniu do dokumentu poinformował, że Departament Stanu zaproponuje nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje pomocne w identyfikacji każdej osoby, która działając pod kierunkiem obcego rządu, próbuje włamać się do infrastruktury wyborczej lub wpłynąć na przebieg kampanii.

Raport został przygotowany przez Global Engagement Center funkcjonujący w Departamencie Stanu, którego obszar działania obejmuje jedynie badanie działań propagandowych poza granicami Stanów Zjednoczonych.

W raporcie stwierdza się, że Fundacja Kultury Strategicznej jest kierowana przez rosyjski wywiad zagraniczny SVR i stanowi „najlepszy przykład długotrwałej rosyjskiej taktyki ukrywania bezpośredniego zaangażowania państwa w dezinformację i działalność propagandową”. Organizacja na swoim portalu publikuje angielskojęzyczne skrajne informacje o charakterze spiskowym, starając się jednocześnie zaciemniać kwestie sponsora swojej działalności tj. rosyjskiego rządu.

Raport Departamentu Stanu próbuje również zmierzyć „zasięgi” prorosyjskich portali propagandowych. Wśród nich Global Research zdecydowanie cieszy się największą popularnością – ok. 12,4 miliona odsłon, średnio 351.247 osób na artykuł. Inne serwisy, takie jak News Front i SouthFront notują ok. 4,3 miliona czytelników. Fundacja Kultury Strategicznej ma znacznie mniejszy ruch internetowy, przyciągając tylko (!) około 990 000 odwiedzających.

Ambasada Rosji w Waszyngtonie stwierdziła, że raport Departamentu Stanu jest próbą powstrzymania propozycji wznowienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Rosją. „Departament Stanu USA zwyczajnie nie przepada za alternatywnymi źródłami informacji” – powiedział sekretarz prasowy ambasady Rosji Nikolay Lakhonin. “Każdy głos, który jest sprzeczny z Waszyngtonem, jest nazywany “dezinformacją” w służbie “Kremla” i rosyjskiego wywiadu.”

Źródło: NYT
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: