NOWE PROBLEMY FRANCUSKIEGO DGSE

W okresie 24-26 lipca lipca aresztowano trzech oficerów DGSE w Val-de-Marne. Dwóch zatrzymanych poruszało się skradzionym pojazdem, a ich zatrzymanie miało związek z usiłowaniem zabójstwa i ich udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej.

Według źródeł AFP dwóch oficerów zatrudnionych w Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DGSE) zostało aresztowanych i oskarżonych o “udział w zorganizowanej grupie przestępczej”. Obaj mężczyźni (w wieku 25 i 28 lat) byli przydzieleni do specjalistycznego centrum szkolenia spadochronowego w Saran (Loiret), które jest zależne od DGSE odpowiedzialnej za francuski wywiad zagraniczny. Według Le Parisien zatrzymani są podejrzewani o planowanie zamachu poza zakresem swoich obowiązków.

Zatrzymanie nastąpiło 24 lipca. Co ważne, francuskie służby 2 dni później zatrzymały również trzecią osobę, której dane osobowe nie są jeszcze podane do publicznej wiadomości. Całej trójce postawiono również zarzut „przyjmowania kradzionych towarów od zorganizowanej grupy przestępczej w celu kradzieży, transportu, nabywania i posiadania broni kategorii B”, która obejmuje broń ręczną (pistolet, rewolwer) i długą (karabin, strzelba), a także udział w „spisku w celu popełnienia ww. przestępstw i wykroczeń”. Obecnie grozi im kara 10 lat pozbawienia wolności.

Warto podkreślić, że we wrześniu 2018 r. dwóch byłych członków tej służby znalazło się w areszcie śledczym w ramach śledztwa dochodzenia w sprawie generała Ferdinanda Mbaou. Zostali oskarżeni w Lyonie o „przestępczy spisek” oraz „posiadanie materiałów wybuchowych”. W marcu 2019 r. znaleziono ciało jednego z nich na parkingu w Savoyu, nad brzegiem Jeziora Genewskiego (został zastrzelony).

Źrodło: Le Monde
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: