DANIA: CHIŃSKI SPRZĘT STANOWI ZAGROŻENIE DLA NASZEJ MARYNARKI

Według ekspertów chińskie kamery zainstalowane na dwóch największych duńskich okrętach marynarki wojennej mogą sprawić znaczne problemy dla bezpieczeństwa tych jednostek.

Stany Zjednoczone i inne rządy unikają kupowania i instalacji chińskiego sprzętu ze względu na obawy przed szpiegostwem. Duńska marynarka wojenna wydaje się jednak ignorować stosowanie podobnych środków ostrożności. Według dokumentów uzyskanych od krajowego nadawcy DR Nyhedera, 88 kamer bezpieczeństwa chińskiej firmy Hikvision zostało zainstalowanych na dwóch największych duńskich okrętach wojennych, Absalon i Esbern Snare.

Eksperci ds. bezpieczeństwa w ostatnim czasie wskazali na powiązania firmy Hikvision z chińskim rządem oraz wyrazili swoje obawy, że technologia ta może spowodować wyciek informacji do chińskich służb wywiadowczych.

„Teoretycznie kamery mogą być używane do penetracji systemów statków przez tzw. tylne drzwi. Mogą też wysyłać dane lokalizacyjne, obrazy lub pliki dźwiękowe na zagraniczny serwer będący własnością państwa chińskiego” – powiedział dr Nyheder Jan Lemnitzer, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Copenhagen Business School.

Z rządowych dokumentów wynika, że w 2016 roku w Esbern Snare zamontowano 40 sieciowych kamer monitorujących Hikvision, a 48 w Absalon w 2014 roku. Lars Findsen, szef DIS, wezwał ostatnio do zachowania czujności, jeśli chodzi o zakup sprzętu do nadzoru z krajów podobnych do Chin. Johan Sigholm, badacz ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony, stwierdził, że chociaż chińskie produkty nie powinny być automatycznie uznawane za zagrożenie dla bezpieczeństwa, nie powinny być używane w miejscach „wrażliwych”.

Ministerstwo obrony nie podjęło jeszcze żadnych działań w tej sprawie, ale na początku lata minister obrony Trine Bramsen zażądał wyjaśnień dotyczących wykorzystania sprzętu Hikvision w duńskiej obronności.

Źródło: CPHPost
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: